Polski sąd zwolnił z aresztu Czeczena oskarżonego o współpracę z ISIS!

0
16691

Jeden z czterech Czeczenów oskarżonych przed białostockim sądem o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego. Pomimo zdecydowanego sprzeciwu prokuratury, sąd apelacyjny utrzymał w mocy postanowienie o uchyleniu aresztu wobec mężczyzny.

Na początku kwietnia sąd okręgowy w Białymstoku, rozpatrując wnioski obrońców o zwolnienie z aresztu, w trzech przypadkach oddalił je i nie zezwolił na wypuszczenie podejrzanych. Wobec czwartego z cudzoziemców zdecydował o możliwości zamiany aresztu na 10 tys. zł poręczenia majątkowego. Sędzia argumentował tę decyzję jedynie pomocniczą rolą mężczyzny w dokonanym  przestępstwie. Czeczen może otrzymać najwyżej 5 lat więzienia. W areszcie spędził dotychczas dwa lata. Zwolniony mężczyzna ma zakaz opuszczania kraju (połączony z zatrzymaniem paszportu) i dozór policyjny

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szczecin: siedmioro Czeczenów zatrzymanych tuż przed granicą z Niemcami

Postanowienie zaskarżyła prokuratura okręgowa. „Zastosowane wolnościowe środki zapobiegawcze stanowią jedynie iluzoryczną barierę chroniącą dalsze postępowanie” – napisała prokuratura w odwołaniu od postanowienia sądu. Jednak w czwartek Sąd Apelacyjnym w Białymstoku utrzymał je w mocy.

O uchylenie aresztu wobec 4 Czeczenów wnioskowali obrońcy oskarżonych, kiedy podczas ostatniej rozprawy okazało się, że sąd ma poważne zastrzeżenia do tłumaczeń nagranych przez ABW rozmów telefonicznych mężczyzn. Główną linią obrony przyjętą przez adwokatów podejrzanych jest kwestionowanie treści z tłumaczeń 152 podsłuchiwanych przez ABW rozmów, będących kluczowymi dowodami w sprawie.

ZOBACZ: Decyzją Błaszczaka Polska nie wpuściła w swoje granice kilkuset Czeczenów koczujących na granicy z Białorusią. Ciekawe jak zachowałaby się Terenia Piotrowska?

Czterech Czeczenów, którzy w październiku  2016 roku stanęli przed sądem okręgowym w Białymstoku to obywatele Federacji Rosyjskiej, którzy mieszkali w Łomży i w Białymstoku. Od czasu zatrzymania przez ABW na początku roku 2015, przebywali w białostockim areszcie. W akcie oskarżenia podano, że grupa ta funkcjonowała od maja do października 2014 roku na terenie Białymstoku, Łomży, Warszawy i w innych miejscach w Polsce, ale także w Turcji. Czeczeni mieli tam rekrutować bojowników na tzw. dżihad, oraz zbierać pieniądze (około 9 tys. euro) i kupować sprzęt paramilitarny, który miał być dostarczany dla bojowników ISIS w Syrii i Iraku.

Autor: Adam Białous, pch24.pl

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here