Wyselekcjonowana playlista 50 najbardziej znanych polskich szant i piosenek zeglarskich. Takie hity jak „Hiszpanskie Dziewczyny”, „Gdzie ta keja” czy „Morskie Opowiesci”. Jestem przekonany, ze Wszyskim milosnikom muzyki zeglarskiej spodoba sie to co beda mogli uslyszec odtwarzajac ponizsza skladanke.
Ale czym są szanty? To żeglarskie piosenki, które wykonywane były podczas pracy w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez żeglarzy. Szanty stosowane są przede wszystkim wtedy, gdy na dany trzeba jednocześnie użyć dużej siły wielu osób, lub też pomagały w wykonywaniu długich i monotonnych ale rytmicznych czynności. Śpiewali je sami wykonujący pracę, a jeśli była taka potrzeba – ton nadawał szantymen, a odpowiadał chór pracujących. Śpiewane były z reguły a cappella, lub z towarzyszeniem prostych instrumentów prowadzącego szantymena.
W najściślejszym znaczeniu szanty to właśnie pieśni pomagające przy pracy, w nieco luźniejszym za szanty uważane są wszystkie historyczne pieśni żeglarskie z minionych epok. Dziś szantami nazywa się także – pomimo ostrego sprzeciwu tradycjonalistów – ogół pieśni i piosenek o tematyce żeglarskiej, włączając w to współczesną poetycką balladę marynistyczną oraz, przede wszystkim, dzisiejsze piosenki żeglarskie, stąd też dla szanty w jej najbardziej dosłownym, pierwotnym znaczeniu ukuto termin szanta klasyczna.