w , , ,

Prof. Szwagrzyk: mimo sprzeciwu Ukraińców nadal będziemy poszukiwać ofiar rzezi wołyńskiej

W trakcie odbywających się w niedzielę uroczystości ku czci ponad 1050 Polaków zamordowanych dziką brutalnością 30 sierpnia 1943 roku przez oddział UPA dowodzony przez Iwana Kłymczaka ps. „Łysy” i okoliczną ludność ukraińską, prof. Krzysztof Szwagrzyk wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej zadeklarował, że mimo ukraińskiej blokady strona polska „będzie kontynuowała działania upamiętniające Polaków zamordowanych przez OUN-UPA na Wołyniu”.

– Jako przedstawiciel IPN chciałbym zapewnić, że działania, które realizował tutaj dr Leon Popek, będą kontynuowane bez względu na trudności, o których państwo słyszą i będą słyszeli. Taki jest nasz obowiązek – ludzki, chrześcijański, polski. Przywrócimy im nazwiska – podkreślił prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Zdaniem historyka w pierwszej kolejności należy zmienić „napis na pomniku upamiętniającym Polaków” zamordowanych w bestialskich amoku przez ukraińskich morderców. – Oni zostali zamordowani przez UPA. Taki napis powinien się znaleźć na pomniku – zaznaczył w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”. Dodał, że rzeź dokonana przez banderowców na bezbronnych Polakach mieszkających we wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka „poraża skalą bezwzględności i okrucieństwa”.

Według nieoficjalnych informacji we wrześniu premier Beata Szydło złoży wizytę na Ukrainie. Jednym z tematów rozmów z przedstawicielami rządu w Kijowie będzie „sprawa zablokowania wszelkich prac zaplanowanych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN”. Przedstawiciele Instytutu przekażą szefowej polskiego rządu komplet odpowiednich informacji w tej kwestii.

Miejmy nadzieję, że tym razem nie skończy się na zapowiedziach, tak jak w przypadku tegorocznej wizyty na Ukrainie prezydenta Andrzeja Dudy. Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP zapowiadał wówczas, że „strona polska poruszy m.in. problem ostatnich prowokacji wymierzonych w polskie miejsca pamięci i konsulat w Łucku”. Na tych zapowiedziach niestety zakończono i do dzisiaj nie znamy szczegółów związanych z atakiem na polski konsulat.

Źródło: naszdziennik.pl, PCh24.pl

https://prawicowyinternet.pl/poroszenko-i-kaczynski-poklocili-sie-z-powodu-upa/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Premiera pierwszego tomu książki Radosława Patlewicza „Historia polityczna Polski – nowe spojrzenie

Kolejna geograficzno-ekonomiczna wpadka „dziecka Balcerowicza”, Rysiek Petru w akcji [WIDEO]