Prof. Szwagrzyk: mimo sprzeciwu Ukraińców nadal będziemy poszukiwać ofiar rzezi wołyńskiej - PrawicowyInternet.pl
poniedziałek, 25 maja, 2020

Prof. Szwagrzyk: mimo sprzeciwu Ukraińców nadal będziemy poszukiwać ofiar rzezi wołyńskiej

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

W trakcie odbywających się w niedzielę uroczystości ku czci ponad 1050 Polaków zamordowanych dziką brutalnością 30 sierpnia 1943 roku przez oddział UPA dowodzony przez Iwana Kłymczaka ps. „Łysy” i okoliczną ludność ukraińską, prof. Krzysztof Szwagrzyk wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej zadeklarował, że mimo ukraińskiej blokady strona polska „będzie kontynuowała działania upamiętniające Polaków zamordowanych przez OUN-UPA na Wołyniu”.

– Jako przedstawiciel IPN chciałbym zapewnić, że działania, które realizował tutaj dr Leon Popek, będą kontynuowane bez względu na trudności, o których państwo słyszą i będą słyszeli. Taki jest nasz obowiązek – ludzki, chrześcijański, polski. Przywrócimy im nazwiska – podkreślił prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Zdaniem historyka w pierwszej kolejności należy zmienić „napis na pomniku upamiętniającym Polaków” zamordowanych w bestialskich amoku przez ukraińskich morderców. – Oni zostali zamordowani przez UPA. Taki napis powinien się znaleźć na pomniku – zaznaczył w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”. Dodał, że rzeź dokonana przez banderowców na bezbronnych Polakach mieszkających we wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka „poraża skalą bezwzględności i okrucieństwa”.

Według nieoficjalnych informacji we wrześniu premier Beata Szydło złoży wizytę na Ukrainie. Jednym z tematów rozmów z przedstawicielami rządu w Kijowie będzie „sprawa zablokowania wszelkich prac zaplanowanych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN”. Przedstawiciele Instytutu przekażą szefowej polskiego rządu komplet odpowiednich informacji w tej kwestii.

Miejmy nadzieję, że tym razem nie skończy się na zapowiedziach, tak jak w przypadku tegorocznej wizyty na Ukrainie prezydenta Andrzeja Dudy. Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP zapowiadał wówczas, że „strona polska poruszy m.in. problem ostatnich prowokacji wymierzonych w polskie miejsca pamięci i konsulat w Łucku”. Na tych zapowiedziach niestety zakończono i do dzisiaj nie znamy szczegółów związanych z atakiem na polski konsulat.

Źródło: naszdziennik.pl, PCh24.pl

Poroszenko i Kaczyński pokłócili się z powodu UPA

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,248FaniLubię
17,844ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Spurek w jednym chórze z Niemcami i Rosją: “Przekop Mierzei to...

0
"Przekop Mierzei to inwestycja całkowicie zbędna, kosztowna i przede wszystkim szkodliwa dla środowiska. Dlatego wspieram petycję aktywistów/tek, który żądają zaprzestania prac na tym terenie"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy