Rafał Gan-Ganowicz - PrawicowyInternet.pl
wtorek, 26 maja, 2020

Rafał Gan-Ganowicz

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Rafał Gan-Ganowicz był jednym z nielicznych Polaków, w historii nam współczesnej, który zdecydował się na zbrojną walkę z komunizmem. Zawsze podkreślał, że wyjechał z Polski nie po to aby się dorabiać ekonomicznie tylko żeby kontynuować walkę z kolejnym najeźdźcą, który osadził się w Polsce, z komunizmem.

Rafał Gan-Ganowicz pochodził z tatarskiej rodziny, posługującej się herbem Rawicz. Jego ojciec był emigrantem z Polski, który przebywał w Ameryce Łacińskiej a wcześniej walczył w Legii Cudzoziemskiej. Był to okres przedwojenny, jako człowiek majętny wrócił do Polski, do Warszawy. Kiedy wybuchła II wojna światowa, ojciec Rafała poszedł walczyć zaś matka zginęła już w czasie kampanii wrześniowej – Rafał miał wtedy 7 lat.

Rafał Ganowicz za: patriashop.pl
Rafał Ganowicz za: patriashop.pl

Podczas Powstania Warszawskiego zginął jego ojciec. Jako, że poza rodzicami nie miał nikogo – jako 12-13 letnie został sam. I w tym momencie jego życia zetknął się z Armią Czerwoną. Jak sam mówił: czego sowieciarz nie może zabrać to zniszczy i w rezultacie antykomunizmu nie wyniósł z domu, lecz nauczyli go komuniści. Był świadkiem tego jak jego przyjaciele, którzy przeżyli Powstanie Warszawskie byli mordowani, poniżali i zamykani w więzieniach przez narzucone siłą nowe “polskie” władze. Był świadkiem tego jak czerwona dzicz grabiła resztki tego co zostało z jego ukochanej ojczyzny, za którą zginęli jego rodzice. Dla przykładu: był świadkiem jak jego przyjaciel, będący inwalidą po Powstaniu został zrzucony ze schodów przez czerwonego urzędnika, gdy prosił o pomoc… Rafała poraziła niszczycielska, bezmyślna, barbarzyńska siła zwycięzców. Odtąd – jak mówi – zżerała go nienawiść do “czerwonego”. Konspirował więc przeciwko nowej władzy.

antykomunizmu nie wyniósł z domu, lecz nauczyli go komuniści

Piosenka z Płyty “Przeklęty Polak” – “GAN


Cała płyta do nabycia tutaj: Przeklęty Polak
a do odsłuchania tutaj: Przeklęty Polak Płyta

Każdy dom przez nich zamieszkały (…) wymagał gruntownego remontu. Nie mówiąc już o brudzie i smrodzie jaki po sobie zostawiali (…) Dlaczego tak strasznie niszczyli? (…) Nie wiem. Ale barbarzyństwo sowieckie pamiętam.

Rafał Gan Ganowicz po II wojnie światowej

W powojennej Polsce jako kilkunastolatek stworzył konspiracyjną organizację kolportującą antykomunistyczne ulotki i malującą napisy na murach, rysowali np. “Precz z Komuną“, “Wolna Polska!” czy znaki Polski Walczącej. Kiedy UBecja wpadła na trop tej organizacji Rafał musiał uciekać z Warszawy. Kiedy dowiedział się, że są na jego tropie, postanowił “zgubić się” na Ziemiach Zachodnich. Znalazł się w tłumie kłębiącym się na dworcu. Chciał dostać się do pociągu do Wrocławia.Próbował przejść między wagonami. I wtedy dostrzegł pociąg do Berlina. W ciągu kilkudziesięciu sekund musiał podjąć decyzję. Ta minuta wyznaczyła mu los. Wczołgał się na półeczkę pod berlińskim pociągiem. Tak wyjechał z Polski.
W Berlinie Zachodnim gdzie wstąpił do amerykańskiej służby wartowniczej. Kilkanaście miesięcy później wyjechał do Francji, gdzie zdał maturę i odbył studia oficerskie, organizowane przez NATO, i kurs spadochroniarski. Patent podporucznika odebrał z rąk generała Władysława Andersa. W Paryżu uczył w polskiej szkole.

Nienawidziłem ich. Za prześladowanie patriotów, za mordowanie akowców, za “zaplutego karła reakcj”

On samego początku swojej tułaczki pragnął rozpoczęcia III wojny światowej – wojny z komunizmem, która wyzwoli Polskę z jarzma sowieckiej niewoli. W 1965 roku wyjechał do Konga, walczyć z komunistami, którzy z inspiracji Moskwy chcieli przejąć tam władzę. W Kongu dowodził tam jednym z batalionów, walcząc z innymi polskimi najemnikami jak Józef Swara, Kazimierz Topór-Staszak i Stanisław Krasicki. Te same ideały walki z komunizmem towarzyszyły mu w Jemenie, gdzie działania grupy Gan-Ganowicza doprowadziły m.in. do zestrzelenia podczas misji bojowej rosyjskiego samolotu pilotowanego przez płk Kozłowa, dowódcę grupy „radzieckich doradców”, którzy walczyli w Jemenie po stronie komunistów. Rafał Gan-Ganowicz szkolił Jemeńczyków obsługi bronią przeciwczołgową. Stworzył oddział „łowców czołgów”, który odnosił wspaniałe efekty. Wspomnianym już moździerzem Gan-Ganowicz zbombardował Dom Partii, budynek rządu, posterunek milicji i radzieckie koszary w Sanie. Rojalistowskim partyzantom udało się odciąć stolicę od dostaw.

GanGanowiczzKsiazki

GanGanowiczzKsiazki2

GanGanowiczzKsiazki3

Po powrocie do Francji włączył się w działalność antykomunistyczną wśród polskiej Polonii. Gdy 13 grudnia 1981 roku rząd PRL wprowadził w Polsce stan wojenny, współorganizował demonstracje w obronie więzionych działaczy „Solidarności”. W latach 80. był zagranicznym przedstawicielem konspiracyjnej organizacji „Solidarność Walcząca”. Był też korespondentem Radia Wolna Europa, występując pod pseudonimem Jerzy Rawicz.

“Poprzez czarną narodową noc,
poprzez bagno tchórzostwa i podłości
pójdą młodzi zawzięci i prości
stawiać prawdy swe, jak kosy na sztorc…”

W lutym 1997 roku powrócił na stałe do Polski, zamieszkał w Warszawie, a następnie przeprowadził się do Lublina, gdzie współpracował z Fundacją Młoda Demokracja, oraz z Fundacją Szczęśliwe Dzieciństwo. Przyjaźnił się m.in. z Ewą Kubasiewicz-Houée i Tadeuszem Sikorą, poetą i kompozytorem. W Lublinie mieszkał do śmierci.

Film: Pistolet do wynajęcia czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza


Rok produkcji: 1997, w film w reżyserii Piotra Zarębskiego dla TVP Polska.

A tutaj wywiad z autorem filmu dla Gazeta Polska TV:

Rafał Gan Ganowicz zmarł 22 listopada 2002 w Lublinie. W 25. rocznicę powstania „Solidarności Walczącej”, latem 2007 r., prezydent Lech Kaczyński nadał jej działaczom i współpracownikom ordery i odznaczenia państwowe. Wśród odznaczonych pośmiertnie był Rafał Gan-Ganowicz, został on odznaczony za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej.

Gan Ganowicz Napisał wspomnienia pt. Kondotierzy. Książka była wydawana wielokrotnie w drugim obiegu wydawniczym w latach 80. (m.in. przez Solidarność Walczącą) i 90. (co najmniej dwa wydania firm prywatnych), a także za granicą. Drugiej książki, o amerykańskich oddziałach wartowniczych, nie dokończył.

Książkę w wersji elektronicznej można pobrać ze strony Solidarności Walczącej: http://www.sw.org.pl/kondotierzy.pdf
Zaś kupić tutaj: Kondotierzy

Za: patriashop.pl
Za: patriashop.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,234FaniLubię
17,868ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Spurek w jednym chórze z Niemcami i Rosją: “Przekop Mierzei to...

0
"Przekop Mierzei to inwestycja całkowicie zbędna, kosztowna i przede wszystkim szkodliwa dla środowiska. Dlatego wspieram petycję aktywistów/tek, który żądają zaprzestania prac na tym terenie"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy