Rząd zwiększy wydatki na zbrojenia. Liczebność Wojska Polskiego ma zwiększyć się do 200 tys.

0
7299

Wicepremier i gospodarczy superminister Mateusz Morawiecki poinformował, że w przyszłorocznym budżecie państwa zwiększone zostaną wydatki na polską obronność. Ministerstwo Obrony Narodowej dostanie więc do dyspozycji o dwa lub trzy miliardy złotych więcej niż w tym roku, a do 2030 roku środki na ten cel mają wynosić 2,5 procent PKB.

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt zmian w polskim prawie, który zakłada stopniowe zwiększanie wydatków na polską obronność w ciągu kilkunastu następnych lat. Głównym celem resortu Antoniego Macierewicza jest przeznaczanie co roku blisko 2,5 proc. PKB na ten cel, co ma zostać osiągnięte do 2030 r. i w latach następnych. Dodatkowo liczebność Wojska Polskiego ma zwiększyć się do 200 tys., w tym 130 tys. żołnierzy zawodowych. Obecnie maksymalna wielkość naszej armii określona jest na 150 tys. wojskowych.

Wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki odniósł się do tego pomysłu na antenie stacji TVN24 i zapewnił, że już w przyszłorocznym budżecie na cele wojskowe może znaleźć się o 2 lub 3 mld zł więcej niż w tym roku. Zdaniem Morawieckiego, który był ostatnio w Stanach Zjednoczonych, Polska należy zaledwie do czterech krajów NATO wydających blisko 2 proc. PKB na swoje wojsko.

Za: autonom.pl, na podstawie: defence24.pl, forsal.pl

Podczas prywatnego polowania z udziałem Komorowskiego uszkodzono wojskowy helikopter. Słyszałeś o tym w telewizji?

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here