Sędzia Andrzej Olszewski wypuścił z aresztu głównego podejrzanego w aferze SKOK Wołomin. Zobacz reakcję Zbigniewa Ziobry!

1
34940

Sądy nie powinny działać na szkodę wymiaru sprawiedliwości – tak minister Zbigniew Ziobro skomentował decyzję szczecińskiego sędziego Andrzeja Olszewskiego, który uchylił areszt wobec głównego podejrzanego w aferze SKOK Wołomin.

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zażalenie na werdykt Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Sędzia Andrzej Olszewski nie znalazł powodu, dla którego Piotr P., były wysoki rangą oficer Wojskowych Służb Informacyjnych, zdaniem prokuratury odpowiedzialny za gigantyczną aferę wyłudzeniową SKOK-u Wołomin, miałby przebywać w dalszym ciągu za kratami.

Szef resortu sprawiedliwości, a zarazem prokurator krajowy, określił tę decyzję jako zaskakującą i niezrozumiałą. Zbigniew Ziobro przypomniał niektóre zarzuty ciążące na prominentnej postaci postkomunistycznej „wojskówki”: kierowania grupą przestępczą i prania tzw. brudnych pieniędzy. Straty poniesione w wołomińskiej aferze szacowane są na 2 miliardy złotych. Jeśli ministerialne zażalenie okaże się nieskuteczne, Piotr P. opuści areszt w najbliższy poniedziałek.

Zdaniem Zbigniewa Ziobry wypuszczenie Piotra P. stwarza zagrożenie dla losów śledztwa i wyjaśnienia potężnej afery. Pytał przy tym ironicznie, dlaczego nie zwolnić by właściciela Amber Gold.

Ziobro nawiązał do niedawnych problemów związanych z pomysłodawcą wyłudzania pieniędzy metodą „na wnuczka”. Przestępca o pseudonimie „Hoss” zbiegł natychmiast po sądowej decyzji o tym, że nie musi przebywać w areszcie. Schwytała go dopiero po kilku dniach specjalna grupa policyjnych „łowców głów”. – Miałem podstawy sądzić, że pojawi się u sędziów jakaś refleksja. Okazuje się, że zamiast refleksji jest jakieś irracjonalne działanie wymierzone w elementarne poczucie sprawiedliwości – dodał oświadczył minister.

Piotr P. zasiadał w radzie nadzorczej SKOK Wołomin. Usłyszał blisko 40 zarzutów. dotyczących m.in. wyłudzenia ze SKOK Wołomin co najmniej 80 mln zł i kierowania grupą przestępczą wyłudzającą pieniądze ze SKOK Wołomin. P. został aresztowany w kwietniu 2014 r. Grozi mu do 10 lat więzienia. Jak powiedział sędzia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Janusz Jaromin, czwartkowa decyzja tej instancji dotyczy „postępowania ubocznego”. Areszt tymczasowy w postępowaniu głównym został uchylony już kilka tygodni temu, za poręczeniem materialnym.

Za: pch24.pl, źródło: rmf24.pl

Komentarze:

komentarzy

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here