SONDA: Czy popierasz pomysł ograniczenia handlu w niedzielę?

1
3542

Zgodnie z wynikami najnowszego sondażu, Polacy w większości chcą ograniczenia handlu w niedzielę, choć mają w tej sprawie różne pomysły. Dodatkowo elektorat Prawa i Sprawiedliwości okazał się bardziej radykalny od popieranej przez siebie partii, ponieważ zwolennicy „dobrej zmiany” w porównaniu do propozycji rządzących opowiadają się za zakazem sprzedaży we wszystkie niedziele, a nie jedynie w co drugą.

Ogółem ograniczenie handlu w niedzielę postuluje blisko 51 proc. respondentów uczestniczących w badaniu przeprowadzonym przez IBRiS na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita”. Przeciwnego zdania jest natomiast 43 proc. ankietowanych, a największy odsetek zwolenników pracującej niedzieli jest wśród wyborców Platformy Obywatelskiej (68 proc.) oraz Nowoczesnej (63 proc.), co według mediów jest zaskakujące z powodu faktu, iż to właśnie formacja Ryszarda Petru najgłośniej protestuje przeciwko obywatelskiemu projektowi „Solidarności”.

ZOBACZ: NSZZ „Solidarność”: ograniczyć handel w niedziele! więcej czasu na życie rodzinne!

O ile jednak wśród wyborców neoliberalnych ugrupowań przeciwnicy jakiegokolwiek ograniczenia w handlu stanowią wciąż niewielki odsetek, o tyle wśród elektoratu partii rządzącej dominują zwolennicy całkowitego zakazu handlu w siódmy dzień tygodnia. Tymczasem to właśnie rząd Beaty Szydło zdecydował się zliberalizować pierwotne plany związkowców, stąd rozpatrywana obecnie w Sejmie ustawa przewiduje wprowadzenie takich ograniczeń jedynie w dwie niedziele w miesiącu, choć takie rozwiązanie akceptuje jedynie 9 proc. badanych przy 63. podchodzących do tego postulatu krytycznie.

Szefowa rządu przekonuje, że osobiście także optuje za zakazem dotyczącym wszystkich niedziel, lecz w tej sprawie podzielony ma być sam obóz PiS-u. Dodatkowo Szydło podkreśla, że w tej sprawie odmienne stanowisko posiadają organizacje przedsiębiorców, a także one muszą być wysłuchane przed przedstawieniem ostatecznego projektu.

[socialpoll id=”2468381″]

Za: autonom.pl, na podstawie: rp.pl, forsal.pl, gosc.pl

Komentarze:

komentarzy

1 COMMENT

  1. Trzeba usprawnić sądownictwo, żeby procesy nie trwały latami oraz, żeby przysłowiowy Kowalski mógł bez urzędniczych barier złożyć pozew i nie bał się tego robić. Wtedy typ pracodawcy “Pracuj w niedzielę, bo mam na twoje stanowisko dużo chętnych” zniknie. Każdy będzie mógł podpisać taką umowę, jaką wynegocjuje i będzie ona bezwzględnie przestrzegana.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here