Spotkanie szefów MSZ Polski i Ukrainy. Klimkin o rzezi wołyńskiej: odpowiedzialność OBU STRON!!!

0
8241

Podczas wizyty na Ukrainie szef polskiej dyplomacji spotkał się z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych, Pawło Klimkinem. Rozmowy dotyczyły spraw bieżących, w tym konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i udziału Polski w rozmowach w sprawie Donbasu, a także rzezi wołyńskiej.

Podczas wspólnej konferencji prasowej ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy w Kijowie, Witold Waszczykowski został zapytany o polsko-ukraiński dialog historyczny w kontekście zeszłotygodniowej uchwały Rady Najwyższej Ukrainy, potępiającej uchwały wołyńskie Sejmu i Senatu RP.

Nie będę ukrywał, że tam, gdzie rozmawia się o historii odległej, sprzed kilkudziesięciu lat, w czasie której zginęło wielu ludzi, rozmowa jest trudna – przyznał szef polskiej dyplomacji. Jak zaznaczył, jest czymś oczywistym, że z czasem „jednym zatarła się pamięć, inni nie pamiętają, bo nie chcą o tych wydarzeniach pamiętać”. Ponadto, niektórzy „nie wiedzą o tych wydarzeniach, dlatego że oba nasze państwa przez kilkadziesiąt lat nie były suwerenne i nie mogły prowadzić suwerennej polityki historycznej”.

Dzisiaj nadrabiamy ten stracony czas, mozolnie przystępujemy do rozmów, do dzielenia się informacjami, dokumentami, do edukowania naszych społeczeństw – mówił we wtorek Witold Waszczykowski.

Wyraził przy tym nadzieję, że po ujawnieniu i zapoznaniu się dogłębnie z dokumentacją na temat rzezi wołyńskiej „dojdziemy do prawdy, do przyznania się właściwych sprawców”.

Tak jak przez lata mieliśmy przykłady przyznania się do win przez inne narody, przez polityków, którzy popełnili zbrodnie w czasie drugiej wojny światowej; myślę, że tutaj również dojdziemy do prawdy, do przyznania się właściwych sprawców – podkreślił polski minister.

Kwestię tę podchwycił jego ukraiński odpowiednik Pawło Klimkin. Powołał się przy tym na autorytet św. Jana Pawła II i jego słowa „Nie lękajcie się”. Zaznaczył przy tym, że w kwestii rzezi wołyńskiej odpowiedzialność spoczywa zarówno na Ukraińcach, jak i na Polakach.

Nie powinniśmy się bać siebie nawzajem ani tematów związanych z historią. Jest to kwestia odpowiedzialności, która spoczywa na obu stronach – powiedział Klimkin.

Klimkin dodał, że wraz z Waszczykowskim uzgodnił, że polscy i ukraińscy historycy otrzymają szerokie możliwości badania archiwów. Zostaną też wyznaczeni przez Ukrainę i Polskę współprzewodniczący polsko-ukraińskiego forum historyków.

Ukraińskie media podkreślają głównie słowa Waszczykowskiego nt. „wspólnego analizowania tragedii wołyńskiej” oraz fakt, że polski minister wyraził wsparcie dla „historyków poszukujących dróg pojednania pomiędzy narodami ukraińskim i polskim”.

Nie manipulujemy tymi złożonymi i problematycznymi kwestiami, które muszą zostać rozwiązane, szczególnie pomiędzy sąsiadami, mającymi pozytywne doświadczenia w rozwiązywaniu krytycznych kwestii – cytuje polskiego ministra agencja Unian.

Stąd, wspieram intencję i opowiadam się za daniem historykom i wszelkim aktywistom sposobności do pracy, by mogli pracować na rzecz pojednania pomiędzy narodami – dodał Waszczykowski.

Za: pch24.pl, Źródło: Kresy.pl

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here