w , , ,

ŚWIADKOWIE HISTORII #2: Kazimierz Lachiewicz świadectwo dot. ludobójstwa na Wołyniu i „Akcji Wisła”

Drugi film z serii „Świadkowie historii”, polegający na utrwalaniu wspomnień osób, które na własne oczy widziały wydarzenia, które znamy jedynie z kart historii. Tym razem utrwaliliśmy bardzo ważne wspomnienia pana Kazimierza Lachiewicza, który na własne oczy widział okropieństwo ukraińskiego mordu na polskim narodzie na Wołyniu, między innymi znał poetę Zygmunta Jana Rumla – bestialsko zamordowanego przez banderowców. Bardzo ważne jest również świadectwo pana Kazimierza dotyczące tzw. „Akcji Wisła”. Zachęcam do oglądania!

Film nagrany przez Dariusza Mateckiego (PrawicowyInternet.pl) we współpracy z panem Jerzym Mużyło (który również poprowadził rozmowę) ze Stowarzyszenia Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć.

Poprzedni film:

PYTANIA DLA PANA KAZIMIERZA LACHIEWICZA
1.Proszę zobrazować swoje związki z Kresami. Co wiadomo Panu o swoich korzeniach.
2. Jakie narodowości zamieszkiwały te tereny.
3. Czy jest Pan w stanie wymienić organizacje młodzieżowe i dla dorosłych.( Strzelcy , strzelczyki, ZHP itp.
4. Jakie osoby angażowały się w ruchy społeczne , polityczne. Jaki był stosunek władz polskich do mniejszości narodowych.
5. Jakie panowały nastroje społeczne przed wybuchem wojny wśród mieszkańców Pańskich okolic. Nie
Nie tylko wśród Polaków, ale również innych narodowości.
6. Wybuch wojny, działania wojenne w Waszej okolicy.
7. Czy zna Pan przykłady mordów na polskich żołnierzach, kto i gdzie w początkowym okresie wojny na terenach gdzie Pan mieszkał.
8. Kiedy zauważył Pan działalność nacjonalistów ukraińskich- kto, skąd czy to już było na początku wojny.
9. Co może Pan powiedzieć o zachowaniu Żydów w czasie tzw. I okupacji sowieckiej.
10. Czy istniała za I Sowieta polska partyzantka, czy słyszał Pan o tym.
11.Co zmieniło się w relacjach polsko ukraińskich po wkroczeniu Niemców na te tereny.
12. Jakimi metodami, sposobami ratowali życie mieszkańcy tych terenów .Z czyjej inicjatywy powstawały Placówki Samoobrony. Kiedy wstąpił Pan do konspiracji.
13. Jak uratowała się Panie Kazimierzu Pańska rodzina przed nacjonalistami ukraińskimi.
14. W pańskim domu rodzinnym przez dłuższy okres czasu przebywał Zygmunt Jan Rumel z żoną. Czy mógłbym prosić Pana o przybliżenie jego sylwetki.
15. Od kogo dowiedział się Pan o tragicznym jego losie – został jako emisariusz rządu polskiego rozerwany końmi przez nacjonalistów. Scena ta w filmie ,,Wołyń’’ jest podważana przez środowiska ukraińskie jako nieprawdziwa.
16. Również w domu pańskich rodziców przez jakiś okres czasu przechowywał się siostrzeniec znanego pianisty Artura Rubinsztajna. Może parę zdań dla tych którzy nie dostrzegają , że podczas wojny Polacy ratowali żydów.
17. Kiedy wstąpił Pan do oddziału partyzanckiego ,,Łuna’’
18.Przed wymarszem do Zasmyk koło Kowla gdzie formowało się zgrupowanie ,,Gromada’’ pod dow. Jana Szatowskiego ps ,, Kowal,Zagończyk’’. Pański dowódca oddziału Łuna została zaproszony przez sowietów na uroczystości rocznicowe Rewolucji Październikowej z której już nie wrócił żywy. Czy wiedza o zgładzeniu Drzazgi przez sowietów była niepodważalna, Bo jak wiemy cała delegacja została strzałem w tył głowy zastrzelona.A przecież sowiecki oddział partyzancki Prokopiuka współpracował wcześniej z Drzazgą, chociażby w obronie Placówki Samoobrony w Przebrażu. Jak dużo chłopaków po tym fakcie najzwyczajniej dyla chroniąc się w Przebrażu.
19. Spotykam opinie , iż 27-ma powstała do walki z Ukraińcami . Wiemy , że tak nie było . Jak by Pan skomentował tego typu opinie. Jacy byli naprawdę żołnierze 27WDPAK. Przez wiele lat o nich nie mówiono tak, jak na to zasługiwali. A i dzisiaj spotykamy się również z postawami osób, instytucji aby nie powiedzieć za dużo pozytywnych rzeczy w tym temacie.
20. W jakich okolicznościach stał się Pan Żołnierzem Berlinga.
21. Co ze szlaku bojowego utkwiło Panu szczególnie w pamięci. Powstanie Warszawskie gdzie został na Czerniakowie ranny. A może forsowanie Odry w Siekierkach ,czy może coś innego.
22. Po zakończeniu działań wojennych Pańska jednostka frontowa została przegrupowana z terenu Niemiec do obozu w Majdanku .Jak długo byliście w tym obozie.
23.Wiem , że w Operacji Wisła brał Pan udział w mundurze wojska polskiego. Czy mógłbym poprosić o parę zdań na ten temat. Jak to się odbywało. Czy w jakikolwiek sposób można to porównywać z tym ludobójstwem na Wołyniu i Kresach połud.- wschód. Czy z perspektywy tych mijających 70 lat pokusi się Pan Panie Kazimierzu o stwierdzenie, że było to niezbędnym procesem dla powstrzymania zbrodni dokonywanych przez OUN/UPA nie tylko na Polakach na obszarze naszego państwa. W nowych powojennych już granicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Andrzej Duda: „Krajowa Rada Sądownictwa wymaga „głębokiej” reformy!”

Nitras i Trzaskowski chcą FINANSOWAĆ ZAKŁAMANĄ UKRAIŃSKĄ POLITYKĘ HISTORYCZNĄ!