Święty Wojciech patronem V4? Prymas Czech: Jest on symbolicznym prymasem Grupy Wyszehradzkiej - PrawicowyInternet.pl
środa, 27 maja, 2020

Święty Wojciech patronem V4? Prymas Czech: Jest on symbolicznym prymasem Grupy Wyszehradzkiej

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Dominik Duka nie ma wątpliwości – Św. Wojciech to wzór posługi biskupiej, którego droga – podobnie jak prymasów Stafana Wyszyńskiego, Józefa Mindszentiego, Alojzego Steponaca czy Josefa Berana – jest wspólną historią naszego regionu. – Ona ewoluowała od wspólnot plemiennych do unii personalnych naszych królestw: polskiego, węgierskiego i czeskiego. Wspólna historia, którą zapoczątkował stanowi główny element podstawy utworzenia Grupy Wyszehradzkiej i jej miejsca w Unii Europejskiej – mówił prymas Duka podczas sumy odpustowej w katedrze gnieźnieńskiej z okazji dorocznych uroczystości ku czci św. Wojciecha i inauguracji obchodów 600-lecie prymasostwa w Polsce. Dominik Duka określił polskiego świętego mianem „prymasem Grupy Wyszehradzkiej” i patronem Europy Środkowej.

Święty Wojciech łączy kraje Grupy Wyszehradzkiej, dla których jest jednym z głównych katolickich patronów. Misja, której się podjął przyczyniła się do zbudowania wspólnej kultury, cywilizacji i fundamentu modelu współpracy między Kościołem a państwem. Doceniał to również Jan Paweł II, który w 1997 roku w orędziu skierowanym do prezydentów krajów Europy środkowo-wschodniej, którzy przybyli do Gniezna na uroczystości 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha powiedział, że o nieprzemijalności świadectwa tego świętego świadczy “umiejętność harmonijnego łączenia różnych kultur”.

Przy grobie św. Wojciecha w 1000 roku spotkali się cesarz Otton III i książę Bolesław Chrobry. Już wtedy św. Wojciech – wychowanek szkoły w Magdeburgu, biskup praski, mnich rzymski, apostoł Węgier i Polski, męczennik pruski, którego ciało znalazło się w Gnieźnie – urastał do rangi symbolu duchowej jedności tworzącej się wówczas Europy.

Źródło: bgk/KAI

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,223FaniLubię
17,877ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Spurek w jednym chórze z Niemcami i Rosją: “Przekop Mierzei to...

0
"Przekop Mierzei to inwestycja całkowicie zbędna, kosztowna i przede wszystkim szkodliwa dla środowiska. Dlatego wspieram petycję aktywistów/tek, który żądają zaprzestania prac na tym terenie"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy