Symboliczne! Ukraińcy 'uwięzili' polskie lwy na Cmentarzu Orląt [WIDEO] - PrawicowyInternet.pl
wtorek, 14 lipca, 2020

Symboliczne! Ukraińcy ‘uwięzili’ polskie lwy na Cmentarzu Orląt [WIDEO]

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Na początku sierpnia spędziłem weekend we Lwowie. To piękne miasto, w którym do dnia dzisiejszego czuć polskiego ducha. Polscy turyści spotykają się tam z sytuacją niewyobrażalną, przykrą i symboliczną zarazem. Dwa kamienne lwy wróciły (na święte dla Polaków miejsce) Cmentarz Orląt Lwowskich – po 44 latach od dewastacji. Dzisiaj władze Ukrainy trzymają je za drewnianą konstrukcją.

Jak stwierdził mój rozmówca, pan Andrzej Karut: “Ukraińcy chcą zniszczyć korzenie polskości”. Jeden lew miał na tarczy napis: „Zawsze wierny”, drugi zaś: „Tobie Polsko”.

Cmentarz Orląt Lwowskich – nasze dziedzictwo

Tak wyglądały przed wojną:

Nad sklepioną bramą środkową, ku której zbiegały się oba skrzydła kolumnady, wyryto łaciński napis: „Mortui sunt ut liberi vivamus” (Polegli, abyśmy żyli wolni).

Cmentarz Obrońców Lwowa stanowi wydzieloną część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Znajdują się tu mogiły uczestników bitwy o Lwów, poległych w latach 1918-1920. Rekonstrukcja Cmentarza Orląt i podniesienie go ze zniszczeń jest zasługą pracowników firmy Energopol, którzy spontanicznie rozpoczęli porządkowanie terenu zdewastowanego cmentarza w 1989 roku. Dzisiaj sam teren cmentarza wygląda czysto i schludnie, ale sprawa polskich lwów wywołuje negatywne emocje pomiędzy Polakami a Ukraińcami.

Będąc na cmentarzu spotkaliśmy starszą lwowiankę. Jak się okazało była to osoba, której rodzina od pokoleń opiekuje się grobami polskich orląt. Opowiedziała nam, że jeszcze niedawno Ukraińcy nie dopuszczali do renowacji pomników a osoby, które przychodziły oddawać cześć polskim poległym, były szykanowane. Zdecydowanie warto posłuchać tej poruszającej wypowiedzi.

Dlaczego zamknięto kamienne lwy?

W styczniu 2016 roku z inicjatywy nacjonalistycznej (jawnie odwołującej się do zbrodniczej spuścizny banderowskiej) partii Swoboda, lwowska Rada Obwodowa podjęła uchwalę w sprawie powrotu polskich lwów na Cmentarz Orląt. Według radnych zarówno demontażu posągów, jak i ich ponownego umieszczenia na cmentarzu, dokonano „z pominięciem procedur” i bez uzgodnień z odpowiednimi instytucjami. Deputowani podkreślili, że powrót lwów może mieć “wydźwięk antyukraiński”.

Warto w tym miejscu przypomnieć jak obecnie wygląda edukacja młodych Ukraińców w szkołach; “Lwów zawsze był ukraińskim miastem, Polacy go okupowali”, “banderowcy to bohaterowie” – i żadnych informacji o ludobójstwie na Polakach, żadnych informacji o współpracy banderowców z hitlerowcami przy eksterminacji Żydów i Polaków. Apele ku czci zbrodniarzy, pomniki ku czci zbrodniarzy, banderowskie flagi na ukraińskich urzędach.

Dlaczego Ukraińcy jawnie występują przeciwko Polsce? Dlaczego atakują naród, którego władze (zarówno Platformy Obywatelskiej jak i Prawa i Sprawiedliwości) wielokrotnie wyciągały do nich pomocną dłoń? Dlaczego gloryfikują zbrodniarzy? Trafnie stwierdził mój rozmówca: To jest dramat dla Ukrainy, tylko przez Polskę mogą wejść do Europy, tylko przez Polskę mogą wejść do NATO, tylko przez Polskę mogą być bezpieczni od buta sowieckiego, wróć… rosyjskiego”.

Tematyka stosunków polsko-ukraińskich w kontekście podejścia do ludobójstwa na Wołyniu jest mi szczególnie bliska..W Szczecinie (z inicjatywy pana Jerzego Mużyło, który również poprowadził rozmowy, ze Stowarzyszenia Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć) zrealizowałem serię nagrań wspomnień osób, które na własne oczy widziały rzeź, dokonaną przez Ukraińców na Polakach:

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
134,505FaniLubię
18,033ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Cała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro opowiedziała się przeciwko aborcji!

1
Projekt "Zatrzymaj Aborcję"  usuwa z polskiego porządku prawnego przesłankę eugeniczną przy dopuszczalności aborcji. Możliwość przerywania ciąży, a precyzyjniej nazywając pozbawiania życia istoty ludzkiej przed...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy