w ,

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze relacje z Litwą dawno nie były tak dobre!

“Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii [przyp. litewski sejm potępił zakłamywanie historii przez Rosję]. #NeverForget” – napisał na Twitterze Gitanas Nausėda, prezydent Litwy. Wpis został umieszczony z w rocznicę tragedii smoleńskiej.

„(…)bardzo dziękuję za wzruszający gest pamięci i modlitwę za ofiary tragedii smoleńskiej i zbrodni katyńskiej u stóp Matki Bożej Ostrobramskiej. Przyjmujemy to jako wyraz przyjaźni i braterstwa” – odpisał prezydent Polski.

Nausėd wysłał też do Andrzeja Dudy list, w którym przekazał wyrazy solidarności swego narodu z narodem polskim w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej i 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej. „Litwa pamięta o prezydencie Lechu Kaczyńskim i Pierwszej Damie Marii Kaczyńskiej, a także o członkach delegacji rządowej, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku” – napisał. Zaznaczył, że „to byli przyjaciele Litwy i ich utrata jest dla nas bardzo trudna”.

Kilka dni temu Sejm Litwy podjął uchwałę, potępiającą prowadzoną przez Rosję politykę rewizjonizmu historycznego i rozpowszechniania dezinformacji; wyraził poparcie dla Polski, którą – jak zauważył – Rosja obarcza winą za rozpętanie II wojny światowej.

“Ta rezolucja jest też wyrazem solidarności z Polską, którą władze Rosji obarczają winą za rozpętanie II wojny światowej – powiedział Linkeviczius, prezentując projekt w parlamencie. Zaznaczył, że “w naszym przekonaniu jednym z powodów rozpętania wojny było podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow i jego tajnych protokołów, które podzieliły Europę” – powiedział Linas Linkeviczius, minister spraw zagranicznych Litwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Wspomnienie o wspaniałej kobiecie! Pierwszej Damie śp. Marii Kaczyńskiej

Życzenia Pary Prezydenckiej z okazji Świąt Wielkanocnych