Tygodnik Tomasza Lisa poucza polskich biskupów! “Nie mają moralnego prawa zwracać się do posłów”

2
35915

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia portal newsweek.pl opublikował tekst lewicowego „teologa” – Jarosława Makowskiego. Autor, w oparciu o wyrwane z kontekstu zdania z kazań polskich hierarchów wygłoszonych na Pasterkach i podczas bożonarodzeniowych orędzi, atakuje Kościół i jego przedstawicieli.

Już na samym początku tekstu dowiadujemy się od Jarosława Makowskiego, czego powinny dotyczyć pasterkowe kazania. Z jednej strony, powołując się na słowa papieża Franciszka o sytuacji w Aleppo i Betlejem, autor wyraża swoje ubolewania wynikające z faktu, iż nie znalazł w kazaniach polskich hierarchów niczego na temat „dramatu uchodźców” połączonego „z naszym chrześcijańskim obowiązkiem wobec cierpiących”. Z drugiej strony autor „Newsweeka” ubolewa, iż: „Nie było rutynowego piętnowania liberalizmu czy straszenia wiernych cywilizacją śmierci. Nie pojawił się chyba nawet gender. A i deklaracje polityczne, że Polsce nie mogło przytrafić się nic lepszego niż dobra zmiana, podane w sposób zawiły”.

Następnie Jarosław Makowski rozpoczyna atak personalny. W pierwszej kolejności na abpa Stanisława Gądeckiego i abpa Marka Jędraszewskiego. Pierwszemu zarzuca „pobożną retorykę religijną”, w dodatku „bez profetycznej przenikliwości, choć tyle ważnych rzeczy dzieje się wokół”. Drugiemu zaś „dywagacje filozoficzne” oraz czynny udział w głoszeniu „kultury post-prawdy”, czego dowodzić mają „dywagacje” arcybiskupa na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Kolejni zaatakowani przez autora duchowni to kard. Stanisław Dziwisz oraz kard. Kazimierz Nycz.

Kard. Dziwisz, zdaniem Jarosława Makowskiego, nie ma moralnego prawa zwracać się do posłów , „którzy dziś w Sejmie dają świadectwo, że nie godzą się na kłamstwa i skandaliczny tryb uchwalania ustaw przez PiS”. Tego typu postawą Kościół „nagle zachęca posłów do oportunizmu i cynizmu”.

Kard. Nycz zaś został zaatakowany za to, że „obnażył swoje sympatie polityczne, krytykując protest opozycji w Sejmie”, do czego również, zdaniem autora, nie ma moralnego prawa.

Na końcu swojego felietonu Makowski przywołuje wypowiedź bpa Tadeusza Pieronka, która jego zdaniem jest „jak łyk zimnej wody po całym dniu spędzonym na pustyni”. Hierarcha w programie „Fakty po Faktach” skrytykował PiS i obecny sposób sprawowania władzy w Polsce. Zdaniem publicysty „słowa hierarchy brzmią jak objawienie” i dlatego strasznie ubolewa on nad faktem, iż „krakowski biskup nie ma realnego wpływu na linię ani polskiego Kościoła (nie jest biskupem diecezjalnym), ani episkopatu”.

Makowski na łamach liberalnego tygodnika podzielił hierarchów na „dobrych” i „złych”. Do „złych” niewątpliwie należą kardynałowie Dziwisz i Nycz oraz arcybiskupi Gądecki i Jędraszewski. „Dobrym” hierarchą jest, zdaniem publicysty „Newsweeka”, bp Pieronek, który nie dość, że krytykuje obóz rządzący, to z perspektywy mediów lewicowo-liberalnych ma słuszne poglądy w kwestii uchodźców. Za: pch24.pl, źródło: newsweek.pl

Komentarze:

komentarzy

2 COMMENTS

  1. Proponuję temu panu aby sobie swoje durne poglądy w Niemczech głosił. Może tak podliże się Merkel jak to przez lata robiło PO. Szkoda że tacy ludzie absorbują media. Należało go przemilczeć.

  2. […] Z terrorystami należy działać rozważnie, lecz nie wolno zgodzić się na okupację Sejmu, gdyż ten terrorystyczny akt otwiera drogę do pełnej anarchii. Łatwo sobie wyobrazić, że skoro blokadę Parlamentu da się wyjaśnić „ polityczną presją na tych, którzy łamią prawo i nie szanują konstytucji”, to wkrótce jakiś zbrodniarz, złodziej czy aferzysta zablokuje salę sądową i zajmie miejsce sędziego – niezadowolony z wyroku. Bo przecież w Polsce zapadło wiele wyroków sprzecznych z Konstytucją, jednak nie doszło jeszcze do aktu terroru poprzez zablokowanie sali sądowej. A w Sejmie RP terroryści robią sobie selfie, wystawiają jakieś tablice z żądaniami, wchodzą i wychodzą za potrzebą, lub dla wywiadu w TVN24, a red. Żakowski jeszcze narzeka, że kardynał Nycz nie przyszedł do nich w Boże Narodzenie ze słowami pociechy! ZOBACZ: Tygodnik Tomasza Lisa poucza polskich biskupów! „Nie mają moralnego prawa zwracać się do p… […]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here