Tysiąc poprawek, nocne spotkanie u prezydenta i protest opozycji. Co dalej z Sądem Najwyższym? - PrawicowyInternet.pl
środa, 3 czerwca, 2020

Tysiąc poprawek, nocne spotkanie u prezydenta i protest opozycji. Co dalej z Sądem Najwyższym?

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Podczas przeprowadzonego w nocy z wtorku na środę II czytania poselskiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym zgłoszono do niego ponad tysiąc poprawek. Najważniejsza z nich zakłada przeniesienie istotnych decyzji z ministra sprawiedliwości na prezydenta RP.

Gdy posłowie rozpoczynali nocną debatę, która z czasem przerodziła się w fatalną wizerunkowo kłótnię, pod Pacałem Prezydenckim zgromadzili się przeciwnicy zmian w SN. Środowiska bliskie totalnej opozycji apelowały do Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy. Informacja o możliwym zablokowaniu zmian przez głowę państwa pojawiła się we wtorek popołudniu. Do manifestujących wieczorem wyszli politycy, m.in. Grzegorz Schetyna, Ryszard Petru i Borys Budka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Emocje wzięły górę! Jarosław Kaczyński wprost oskarża opozycję: zamordowaliście mojego brata

W toku prac parlamentu najistotniejszą zgłoszoną poprawką jest pozostawienie prezydentowi RP wpływu na kształt Sądu Najwyższego. Początkowo projektu ustawy zakładał przekazanie tych kompetencji ministrowi sprawiedliwości. Ponadto o obsadzie SN decydować będzie Sejm większością 3/5 głosów – wynika z wypowiedzi posła Stanisława Piotrowicza (dziś PiS, niegdyś PZPR).

W nocy doszło także do spotkania w Kancelarii Prezydenta. Jak wynika z relacji szefa gabinetu Andrzeja Dudy, Krzysztofa Szczerskiego, prezydenckie zmiany do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wejdą w życie. Był to warunek jakichkolwiek dalszych zmian w SN.

„Prezydent Andrzej Duda zadeklarował we wtorek, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, nad projektem której obecnie pracuje Sejm, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przez niego zmiana w ustawie o KRS” – czytamy na prezydent.pl. Andrzej Duda stanowczo chciał, by członków Krajowej Rady Sądownictwa wybierała większość 3/5 posłów.

Za: pch24.pl, źródło: prezydent.pl / wpolityce.pl / interia.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,155FaniLubię
17,874ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy