w

Ukraina: Jutro na Wołyniu zaczyna się festiwal „Bandersztat”

Od jutra przez cały weekend w Łucku odbywać się będzie jubileuszowy, 10. festiwal „Bandersztat”. Słowo Bandersztat oznacza Lwów (z niemiecka – miasto Bandery), a w szerszym znaczeniu zachodnią część Ukrainy, matecznik banderowców gdzie notują oni najwyższe poparcie. Jak określają organizatorzy jest to „przedsięwzięcie kulturalno-artystyczne przepełnione patriotyzmem i ukraińskością”.

Podstawą jego są występy zespołów muzycznych (jedną z gwiazd tego roku jest zwyciężczyni konkursu Eurowizji – Jamala). Nie braknie jednak warsztatów poetyckich i artystycznych, zawodów sportowych i przeglądów filmowych. Gościem imprezy jest regularnie poseł do Rady Najwyższej Ukrainy – Jurij Szuchewycz, syn Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii. W 2011 r. na wiecu we Lwowie Jurij Szuchewycz wraz z Rostysławem Nowożencem wzywał do przyłączenia do Ukrainy zamieszkiwanych przez Ukraińców ziem znajdujących się m.in. w Polsce: „Łemkowszczyzny”, Nadsania, Chełmszczyzny i Podlasia.

ZOBACZ: HAŃBA! Parlament Ukrainy przyjmie uchwałę o „ludobójstwie dokonanym przez państwo polskie”? Projekt już jest!

A jako, że to jednak „Bandersztat” można liczyć na… rekonstrukcje historyczne. Trzy lata temu odgrywano rzekome wydarzenia z 1944 r., kiedy to – według organizatorów – polska policja na rozkaz Niemców konfiskowała ukraińskim chłopom produkty spożywcze i organizowała wywózkę na roboty do III Rzeszy. W obronie Ukraińców stanęły oddziały UPA.

Żeby podnieść ducha uczestników, będą też i spotkania z „weteranami” UPA. W zamieszczonym poniżej filmie jeden z nich, wyraźnie poruszony mówi o obecnych realiach:
– Wojujemy czym możemy – teraz wojujemy jedynie słowem!

Warto zwrócić uwagę, że powyższa ciepła relacja i zaproszenie na Bandersztat wystosowane zostało w telewizji Espresso TV. W tej samej telewizji w której polska dziennikarka Bianka Zaleska pracująca dla Espresso TV o kibicach Legii, którzy w roku 2014 podczas meczu w Kijowie Legii ze Metalistem Charków wywiesili transparent „Wilno Lwów”, mówiła:
– To nie byli Polacy, ale grupa bandytów, recydywistów. Grupa pijanych bandytów.
I dalej dodawała:
– Jestem pewna, że połowa z tych ludzi na meczu to nawet nie byli Polacy, możliwe, że to nawet obywatele Rosji albo innego kraju opłacani przez Putina.

Za: dzienniknarodowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Antypolskie środowiska niszczą naszą tożsamość, pamięć historyczną i polskich patriotów!

Bandera i Szuchewycz na Sądzie Ostatecznym sądzą katów narodu ukraińskiego np. Józefa Piłsudskiego…