Ukraina: zablokowano ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. W tle sprawa pomnika UPA w Hruszowicach - PrawicowyInternet.pl
sobota, 11 lipca, 2020

Ukraina: zablokowano ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. W tle sprawa pomnika UPA w Hruszowicach

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Planowane na ten rok przez Instytut Pamięci Narodowej prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w trzech miejscowościach na Ukrainie zostały zablokowane, poinformowała Anna Szeląg, wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

– Posiadamy zgodę władz ukraińskich na przeprowadzenie prac, ale zostały one wstrzymane. Usłyszeliśmy, że strona ukraińska nie ręczy za nasze bezpieczeństwo. Wyjazd ekipy poszukiwawczej został wstrzymany w ostatniej chwili – powiedziała dziennikowi „Rzeczpospolita” Anna Szeląg.

Jak podaje gazeta „bezpośrednią przyczyną usztywnienia stanowiska ukraińskiego w sprawie poszukiwań stały się wydarzenia związane z demontażem pod koniec kwietnia w podkarpackiej miejscowości pomnika poświęconego UPA”. Działanie to zostało nazwane przez stronę ukraińską „prowokacją” i „aktem przemocy nad miejscami pamięci narodu ukraińskiego w Polsce”.

Brawo! Na Podkarpaciu dokonano rozbiórki nielegalnego pomnika UPA

Do sprawy odniósł się Wasyl Zrywacz, minister Ambasady Ukrainy w Polsce. W komunikacie przekazanym „Rzeczpospolitej” poinformował, że temat ochrony miejsc pamięci będzie stanowił główny wątek zaplanowanych na przyszły tydzień polsko-ukraińskich konsultacji. „Liczymy, że rozmowy zostaną przeprowadzone w duchu porozumienia i wzajemnego szacunku dla dobra naszych relacji i tak, aby żadne prowokacje więcej się nie powtórzyły”, zaznaczył.

Polscy naukowcy i wolontariusze planowali wznowić prace związane z poszukiwaniem i identyfikacją ofiar ludobójstwa na Wołyniu dokonanego w 1943 roku. W miesowościach Ostrówki, Tynne oraz dzielnicy Lwowa – Hołosko ukraińscy nacjonaliści bestialsko wymordowali kilka tysięcy mieszkających tam Polaków. Dotychczas odnaleziono ciała około 660 z nich.

Za: pch24.pl, źródło: „Rzeczpospolita”

Ks. Isakowicz-Zaleski: na Ukrainę nie wpuszczono budowniczego pomników ofiar UPA!

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
134,725FaniLubię
18,060ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Cała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro opowiedziała się przeciwko aborcji!

1
Projekt "Zatrzymaj Aborcję"  usuwa z polskiego porządku prawnego przesłankę eugeniczną przy dopuszczalności aborcji. Możliwość przerywania ciąży, a precyzyjniej nazywając pozbawiania życia istoty ludzkiej przed...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy