w ,

Ukraina: zablokowano ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. W tle sprawa pomnika UPA w Hruszowicach

Planowane na ten rok przez Instytut Pamięci Narodowej prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w trzech miejscowościach na Ukrainie zostały zablokowane, poinformowała Anna Szeląg, wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

– Posiadamy zgodę władz ukraińskich na przeprowadzenie prac, ale zostały one wstrzymane. Usłyszeliśmy, że strona ukraińska nie ręczy za nasze bezpieczeństwo. Wyjazd ekipy poszukiwawczej został wstrzymany w ostatniej chwili – powiedziała dziennikowi „Rzeczpospolita” Anna Szeląg.

Jak podaje gazeta „bezpośrednią przyczyną usztywnienia stanowiska ukraińskiego w sprawie poszukiwań stały się wydarzenia związane z demontażem pod koniec kwietnia w podkarpackiej miejscowości pomnika poświęconego UPA”. Działanie to zostało nazwane przez stronę ukraińską „prowokacją” i „aktem przemocy nad miejscami pamięci narodu ukraińskiego w Polsce”.

Brawo! Na Podkarpaciu dokonano rozbiórki nielegalnego pomnika UPA

Do sprawy odniósł się Wasyl Zrywacz, minister Ambasady Ukrainy w Polsce. W komunikacie przekazanym „Rzeczpospolitej” poinformował, że temat ochrony miejsc pamięci będzie stanowił główny wątek zaplanowanych na przyszły tydzień polsko-ukraińskich konsultacji. „Liczymy, że rozmowy zostaną przeprowadzone w duchu porozumienia i wzajemnego szacunku dla dobra naszych relacji i tak, aby żadne prowokacje więcej się nie powtórzyły”, zaznaczył.

Polscy naukowcy i wolontariusze planowali wznowić prace związane z poszukiwaniem i identyfikacją ofiar ludobójstwa na Wołyniu dokonanego w 1943 roku. W miesowościach Ostrówki, Tynne oraz dzielnicy Lwowa – Hołosko ukraińscy nacjonaliści bestialsko wymordowali kilka tysięcy mieszkających tam Polaków. Dotychczas odnaleziono ciała około 660 z nich.

Za: pch24.pl, źródło: „Rzeczpospolita”

Ks. Isakowicz-Zaleski: na Ukrainę nie wpuszczono budowniczego pomników ofiar UPA!

3 komentarze

Dodaj odpowiedź

3 pingi oraz trackbacki

  1. Pingback:

  2. Pingback:

  3. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Za to, że Mariusz Kamiński walczył z patologiami III RP sędziowie uznali, że nie można wobec niego stosować konstytucji III RP

Lewactwo trafi na „śmietnik historii”? Młody narodowiec niemiłosiernie gasi lewaków ws. „Klątwy”!