MSZ poinformowało, iż Polska w 2016 roku przekazała ponad 30 milionów na rzecz współpracy rozwojowej z Ukrainą. Resort podsumował wizytę wiceminister Joanny Wroneckiej w Kijowie i Charkowie.
– Polacy w pełni solidaryzują się ze społeczeństwem ukraińskim w tym trudnym okresie – mówiła wiceminister Joanna Wronecka podczas wizyty na Ukrainie. Głównym celem wizyty było przekazanie pomocy humanitarnej dla osób przesiedlonych oraz rozmowy na temat polskiej współpracy rozwojowej i humanitarnej z przedstawicielami ukraińskich władz, organizacji międzynarodowych i pozarządowych
– Oprócz konsekwentnego wspierania Ukrainy na poziomie politycznym, Polska przekazuje niezbędną pomoc humanitarną najbardziej potrzebującej ludności Ukrainy – podkreśliła wiceszefowa polskiej dyplomacji na spotkaniu z władzami obwodu charkowskiego.
MY IM POMOC I PIENIĄDZE A ONI:
- Polak brutalnie pobity na Ukrainie. Za szerzenie prawdy o ludobójstwie na Wołyniu!
- PLUJĄ NAM W TWARZ! Marsz Stepana Bandery w Kijowie!
- Skandal! Związek Ukraińców w Polsce namawiał do ubierania się w banderowskie barwy na koncert w Warszawie!
– Od końca 2013 roku udzielamy pomocy osobom przesiedlonym, zapewniając im dach nad głową oraz wsparcie finansowe, żywnościowe czy zdrowotne – mówiła. Wiceminister Wronecka w Charkowie przekazała zestawy leków, pakietów higieniczno-żywnościowych oraz ubranek dziecięcych na rzecz blisko tysiąca osób dotkniętych skutkami kryzysu na Ukrainie.
Wiceszefowa resortu spraw zagranicznych spotkała się również z ambasadorem Unii Europejskiej w Kijowie, przedstawicielami ONZ, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Służby Maltańskiej i Polskiej Akcji Humanitarnej.
Według szacunkowych danych w 2016 roku MSZ przeznaczyło na rzecz Ukrainy kwotę ponad 30,67 mln PLN. Wsparcie obejmuje współpracę przy wdrażaniu kluczowych reform: samorządowej, oświaty, antykorupcyjnej. Prowadzone są działania mające na celu wzmocnienie lokalnego sektora prywatnego oraz rozwoju przedsiębiorczości.
Wiceminister Joanna Wronecka z dwudniową wizytą na Ukrainie
Polacy w pełni solidaryzują się ze społeczeństwem ukraińskim w tym trudnym okresie – mówiła wiceminister Joanna Wronecka podczas wizyty na Ukrainie. Głównym celem wizyty było przekazanie pomocy humanitarnej dla osób przesiedlonych oraz rozmowy na temat polskiej współpracy rozwojowej i humanitarnej z przedstawicielami ukraińskich władz, organizacji międzynarodowych i pozarządowych.
– Oprócz konsekwentnego wspierania Ukrainy na poziomie politycznym, Polska przekazuje niezbędną pomoc humanitarną najbardziej potrzebującej ludności Ukrainy – podkreśliła wiceszefowa polskiej dyplomacji na spotkaniu z władzami obwodu charkowskiego. – Od końca 2013 r. udzielamy pomocy osobom przesiedlonym, zapewniając im dach nad głową oraz wsparcie finansowe, żywnościowe czy zdrowotne. Wiceminister Wronecka w Charkowie przekazała zestawy leków, pakietów higieniczno-żywnościowych oraz ubranek dziecięcych na rzecz blisko tysiąca osób dotkniętych skutkami kryzysu na Ukrainie.
W Kijowie wiceminister spotkała się z Oleną Zerkal, zastępcą szefa MSZ Ukrainy ds. integracji europejskiej. Wiceminister Wronecka potwierdziła chęć dalszej ścisłej współpracy z rządem ukraińskim na rzecz udanej transformacji kraju. – W ciągu ostatnich dwóch lat udało się osiągnąć znaczące rezultaty. Wiele ważnych reform zostało przeprowadzonych lub rozpoczętych, powstają nowe instytucje i nowe ramy prawne – zwróciła uwagę wiceminister.
Wiceszefowa polskiej dyplomacji spotkała się również z Ministrem Rozwoju Regionalnego, Budownictwa i Gospodarki Komunalnej, z którym rozmawiała na temat wsparcia przez Polskę procesu decentralizacji na Ukrainie i reformy samorządowej. Wśród rozmówców wiceminister znaleźli się także: ambasador Unii Europejskiej w Kijowie, przedstawiciele ONZ, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Służby Maltańskiej i Polskiej Akcji Humanitarnej.
Ukraina jest jednym z priorytetowych krajów polskiej współpracy rozwojowej. Według szacunkowych danych w 2016 r. MSZ przeznaczyło na rzecz Ukrainy kwotę ponad 30,67 mln PLN. Wsparcie obejmuje współpracę przy wdrażaniu kluczowych reform: samorządowej, oświaty, antykorupcyjnej. Prowadzone są działania mające na celu wzmocnienie lokalnego sektora prywatnego oraz rozwoju przedsiębiorczości.
Za: pch24.pl, źródło: msz.gov.pl/TVP Info
Mój komentarz: z jednej strony można wspierać rozwój Ukrainy jako strefy buforowej pomiędzy nami a Rosją ale z drugiej – nie możemy pozwolić na rozkwit banderyzmu i pomagać za darmo!
https://www.youtube.com/watch?v=s0I1m1C_BUY
za wołyń