W 11 lat wydrenowali z Polski prawie 540 mld zł! Resort finansów potwierdza szokujące dane za lata 2005-2015

9
132163

Raport organizacji Global Financial Integrity (GFI) stwierdzał, że Polska była liderem w UE jeśli chodzi o drenaż środków finansowych przez zagraniczne podmioty za lata 2004-2013. Niestety informacje te właśnie potwierdziło Ministerstwo Finansów. Światło dzienne ujrzały oficjalne dane na temat transferów wypływających z Polski z tytułu z odsetek, należności licencyjnych, kosztów doradczych, księgowych, dywidend i innych przychodów osiąganych przez zagraniczne podmioty. Wynika z nich, że w latach 2005-2015 z Polski wypłynęło 537,8 mld zł!

Posłowie Bartosz Józwiak (UPR/Kukiz’15) oraz Jarosław Sachajko (Kukiz’15) złożyli do Ministra Finansów interpelację poselską w sprawie nowelizacji ustawy dotyczącej podatku CIT (nr 14857). W interpelacji tej znalazło się następujące pytanie: “Do których krajów UE >> wyciekło << prawie 540 mld zł w latach 2005-15 w wyniku zbyt liberalnej postawy Polski? Proszę o przekazanie szacowanych danych z podziałem na kraj, rok, wielkość kwoty”. Oficjalna odpowiedź ministerstwa z dnia 13 września 2017 r. może szokować.

ZOBACZ: Unia Europejska na naszych oczach zmienia się w totalitarne superpaństwo – Czas na Polexit zanim nie będzie za późno!

Po pierwsze przedstawiciel Ministerstwa Finansów (Paweł Gruza – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów) potwierdził, że z tytułu z odsetek, należności licencyjnych, kosztów doradczych, księgowych, dywidend i innych przychodów osiąganych przez zagraniczne podmioty w latach 2005-2015 wytransferowano z naszego kraju kwotę 537,8 mld zł! Poniżej prezentuję tabelę zawartą w odpowiedzi na interpelację, gdzie przedstawiono kwoty płatności ze wskazanych powyżej tytułów w rozbiciu na poszczególne kraje UE, do których płatności z terytorium Polski były dokonywane (dane w miliardach złotych, w zaokrągleniu do setnych części miliarda):

Okazuje się, że najwięcej kapitały wydrenowały z Polski firmy zarejestrowane w Holandii. Do tego kraju popłynęło aż 117,31 mld zł w ciągu 11 lat. Niewiele mniej wytransferowały z Polski firmy niemieckie – prawie 102 mld zł. Na trzecim miejscu znalazły się firmy francuskie – w latach 2005-2015 wyprowadziły z Polski prawie 60 mld zł.

Pisałem o tym już nie raz, ale w kontekście powyższych danych nie zaszkodzi powtórzyć. W 1990 roku Milton Friedman (noblista, guru wolnorynkowej ekonomii) wyraźnie ostrzegał polityczne elity naszego kraju: “Pamiętajcie jedno: zagraniczni inwestorzy nie będą inwestować w Polsce po to, by pomóc Polsce, lecz po to, by pomóc sobie. Cudzoziemcy powinni mieć pełną swobodę inwestowania w Polsce, ale tylko wtedy, gdy będzie to w interesie Polski. Można to zrobić poprzez stworzenie cudzoziemcom takich samych reguł gry, jakie obowiązują Polaków, nie należy dawać im żadnych specjalnych przywilejów, ulg czy zwolnień podatkowych”.

Niestety, nikt ostrzeżeniami Friedmana się nie przejął. Efekt jest taki, że w latach 2005-2015 wydrenowano z Polski blisko 540 miliardów złotych…

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

9 COMMENTS

  1. Nie zlustrowana Prokuratura i Sądownictwo, i “gówno” można zrobić tym złodziejom. Jedyna nadzieja w liczbie chyba 276 prawicowych Posłów, co umożliwi zmianę czerwonej Konstytucji. Tego te ścier-wa najbardziej się boją.

    • P.s. ta Pani Ewa ma coś nie tak pod sufitem. Chyba za za dużo ogląda TVN, albo ma “gniazdo” w tym lewicowym środowisku.

  2. Patrzac na Twoje zdjęcie wyglądasz na młodego człowieka i albo jeszcze nie było cię na tym świecie albo byłeś małym brzdącem.Dlatego zapytaj swojej rodziny jak wyglądało w tym czasie życie Polaków .Byly dwa wyjścia albo wpuścić kapitał zagraniczny albo Polska zniknęłaby z mapy świata .

  3. Gdyby rynki zagraniczne w tym czasie nie weszły na polski rynek półki sklepowe nadal świeciłyby pustkami,a jedzenie nadal byłoby na kartki.Jakos widze,ze niektórzy tutaj piszący i tym zapomnieli.Tylko rynek zagraniczny uratował nasz kraj od całkowitej ruiny.Nie ma nic za darmo.Dzis kraj jest rozwinięty ,a diwidenty trzeba placic.

  4. Czy w tych latach “drenowania” pskiej gospodarki nie rządziła również prawica i PiS? Jakoś wtedy nie krzyczeli?
    To takie ogólne twierdzenie, afera bez danych, za co ta kasa. Normalne są przepływy kasy między krajami i trzeba by porównać z innymi i również wpływami z tego tutułu.
    A tak,bto artykuł dla ciemnej masy: znowu jakaś afera. Brakuje tylko winy Tuska…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here