W dwa lata po odsunięciu Platformy od władzy, luka VAT w Polsce zmniejszyła się niemal o połowę - PrawicowyInternet.pl
piątek, 10 lipca, 2020

W dwa lata po odsunięciu Platformy od władzy, luka VAT w Polsce zmniejszyła się niemal o połowę

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Okazuje się, że tzw. luka w VAT zmniejszyła się w 2017 roku do poziomu 14 proc. potencjalnych wpływów z tego podatku (ok. 22 mld zł), podczas gdy jeszcze rok wcześniej wynosiła 20 proc. (ok. 34 mld zł), a w 2015 r. – rekordowe 23,9 proc. (ok. 40 mld zł). Warto zauważyć, że w 2007 roku Polska miała jedną z najniższą luk VAT w całej UE (dane Komisji Europejskiej mówiły ok. 7 mld zł). Jednak już od 2008 roku luka zaczęła się powiększać w bardzo szybkim tempie, by w roku 2015 osiągnąć rekordowy pułap. Dlaczego odsunięcie PO od władzy zbiegło się ze spadkiem luki VAT?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dzięki (celowym?) zaniedbaniom polityków PO/PSL wyprowadzano miliardy VAT-u! Próby walki z przestępcami były blokowane!

Dwaj posłowie PO – Wojciech Król i Paweł Bańkowski – złożyli do ministra finansów interpelację dotyczącą sumy wyłudzeń VAT w latach 2015-2017. W odpowiedzi wiceminister finansów przedstawił dane dotyczące tzw. luki w VAT, czyli różnicy między realnymi wpływami z tego podatku do budżetu kraju, a wpływami możliwymi do osiągnięcia. Okazało się, że w 2017 roku luka VAT wyniosła 14 proc. potencjalnych wpływów z tego podatku (ok. 22 mld zł), w 2016 roku – 20 proc. (ok. 34 mld zł), a w 2015 roku – 23,9 proc. (ok. 40 mld zł).

Z opublikowanych przez resort finansów informacji wynika jednoznacznie, że luka VAT w ciągu zaledwie dwóch lat zmniejszyła się blisko o połowę (z poziomu niemal 24 proc. potencjalnych wpływów z tego podatku, co stanowiło ok. 40 mld zł, do 14 proc., co przełożyło się na stratę rzędu ok. 22 mld zł).

– “Ten rząd przez półtora roku zrobił więcej w zakresie uszczelniania systemu VAT niż poprzednicy przez dziesięć lat” – twierdził w maju br. Tomasz Kassel, partner w PwC (firmy audytorsko-doradczej). I nie ma się co dziwić takim sformułowaniom, szczególnie, jeśli dane za lata 2015 – 2017 zestawimy z informacjami dostępnymi za okres od 2007 do 2015 roku. Warto zauważyć, że jeszcze w 2007 roku Polska była wiceliderem wśród krajów UE z najniższą luką VAT. Komisja Europejska szacowała ją wówczas na około 7,1 mld zł. Jednak w ciągu kolejnych lat – głównie poprzez działalność mafii wyłudzającej nielegalne zwroty podatku – luka VAT urosła kilkukrotnie (dochodząc do poziomu ok. 40 mld zł w 2015 roku), a skumulowane straty państwa z tego tytułu w latach 2008 – 2015 mogły wynieść nawet 262 mld zł!

Dlaczego, kiedy u władzy była ekipa PO-PSL, walka z wyłudzeniami VAT szła jak po grudzie? Być może ta historia przybliży nam ówczesne podejście rządzących do problemu: W 2014 roku Ministerstwo Finansów dostrzegło problem gigantycznych wyłudzeń podatku VAT na handlu elektroniką (telefony komórkowe, smartfony, tablety, notebooki itp.). Rozpoczęły się prace nad nowelizacją ustawy o VAT, która miała zdusić możliwość wyłudzania tego podatku w przypadku handlu ww. przedmiotami (tzw. odwrócony VAT).

Po kilku miesiącach prac resortowi finansów udało się przedstawić założenia noweli ustawy. 19 sierpnia 2014 r. przyjął je rząd, a 10 września projekt ustawy był gotowy. Niestety, zamiast sprężyć się i przeprocesować projekt przez ścieżkę legislacyjną tak, aby mógł on wejść w życie zgodnie z planem, tj. 1 stycznia 2015 roku, rządzących dopadła dziwna “opieszałość”, a determinacja do wprowadzenia zmian gdzieś się rozpłynęła. Efekt tego był taki, że nowelizacji nie udało się przeforsować w terminie gwarantującym jej wejście w życie od 1 stycznia 2015 r. Przestępcy wyłudzający VAT dostali od rządzących w prezencie ekstra 3 miesiące na prowadzenie swojego przestępczego procederu. Eksperci szacowali, że w tym czasie Skarb Państwa mógł stracić dodatkowy miliard złotych!

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
134,752FaniLubię
18,070ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Cała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro opowiedziała się przeciwko aborcji!

1
Projekt "Zatrzymaj Aborcję"  usuwa z polskiego porządku prawnego przesłankę eugeniczną przy dopuszczalności aborcji. Możliwość przerywania ciąży, a precyzyjniej nazywając pozbawiania życia istoty ludzkiej przed...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy