Prezydent Andrzej Duda zawetował tzw. ustawę degradacyjną. Oznacza to przede wszystkim, że towarzysze Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak nie zostaną pośmiertnie pozbawieni swoich generalskich stopni wojskowych.

– Jest dla nas wszystkich chyba oczywiste – zwłaszcza po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zwłaszcza po wyrokach sądów warszawskich – Okręgowego i Apelacyjnego z 2012 roku i 2013 roku – że Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, a zwłaszcza jej kierownictwo, jej czołowi członkowie, to był po prostu związek przestępczy o charakterze zbrojnym – mówił. Dodał, że towarzysze, którzy „piastowali tam najwyższe stanowiska, będąc jednocześnie na najwyższych stanowiskach państwowych i partyjnych” jak Wojciech Jaruzelski oraz Czesław Kiszczak „to są ludzie, którzy nie zasługują na szacunek”.


– Jeżeli chodzi o odebranie im stopni wojskowych, sprawa jest dla mnie mało dyskusyjna (…). To byli ludzie, którzy szkodzili Polsce, którzy budowali tutaj ustrój zniewolenia nas wszystkich, Polaków – stwierdził prezydent po czym podkreślił, że nie tylko Jaruzelski i Kiszczak wchodzili w skład WRON.

– Rozwiązanie, że wszyscy członkowie WRON nie mają możliwości złożenia żadnych wyjaśnień i żadnego środka odwoławczego i po wydaniu obwieszczenia tracą stopień wojskowy, jest czymś z czym zgodzić się nie mogę – powiedział prezydent Duda.

Uzasadniając weto wskazał m.in., że w skład Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wchodzili nie tylko generałowie, ale także podpułkownicy i pułkownicy – „ludzie wtedy jeszcze względnie młodzi”.

– Jak przyznaje historyk z IPN dr Grzegorz Majchrzak, nie tylko pan gen. (Mirosław-PAP) Hermaszewski został wpisany najprawdopodobniej do Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego bez swojej zgody. De facto był to rozkaz, który mu wydano by w tej Radzie uczestniczyć – powiedział prezydent. Dodał, że skoro tak, to „można się domyślać, że prawdopodobnie dotyczyło to przynajmniej części oficerów niższych rangą niż generałowie”.

– Patrząc logicznie – dlaczego tak ma się stać z tymi ludźmi, skoro w lepszej sytuacji niż oni są chociażby stalinowscy oprawcy w wojskowych mundurach, których sprawy będą rozpatrywane przez ministra, zgodnie z tą ustawą, za zgodą prezydenta i będą mieli możliwość, i ich rodziny, wniesienia środka odwoławczego do sądu – zaznaczył prezydent.

– Ta ustawa jest po prostu niesprawiedliwa. Nie możemy w Polsce przywracać sprawiedliwości, jednocześnie wprowadzając niesprawiedliwe rozwiązania. W moim przekonaniu, nie tędy droga – wskazywał Duda.

Prezydent zapowiedział, że po świętach Wielkiej Nocy zaprosi do Pałacu Prezydenckiego m.in. szefa MON Mariusza Błaszczaka i przedstawicieli organizacji kombatanckich, aby „porozmawiać nad ustawą”. – Chciałbym, aby powstała ustawa, która będzie przyjęta przez społeczeństwo ze zrozumieniem, a przede wszystkim nie będzie niesprawiedliwa – mówił.

Zawetowane przepisy miały być próbą „symbolicznego rozliczenia epoki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w której symptomatyczna była kariera wojskowa i polityczna Wojciecha Jaruzelskiego, współpracownika Informacji Wojskowej w okresie stalinowskim”.

Przepisy zakładały m.in. możliwość pozbawienia stopni wojskowych żołnierzy w stanie spoczynku, którzy byli członkami m.in. WRON i KBW czy też pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej.

Ponadto, jak stwierdza ustawa, „pozbawia się stopnia wojskowego osobę, która z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlega obowiązkowi służby wojskowej, albo żołnierza rezerwy, posiadających stopień wojskowy Marszałka Polski, generałów albo admirałów, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu”, czyli ludzi, którzy „pełniąc funkcje służbowe lub zajmując stanowiska dowódcze kierowali działaniami mającymi na celu zwalczanie polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1943-1956, albo uczestnicząc w tym okresie w zwalczaniu polskiego podziemia niepodległościowego dokonywali drastycznych czynów”. Chodzi m.in. o tych, którzy „będąc sędziami lub prokuratorami w organach Wojskowej Służby Sprawiedliwości lub w jednostkach podległych wydawali wyroki w latach 1943-1956 wobec żołnierzy i osób cywilnych ze względu na ich działalność na rzecz niepodległości i suwerenności Polski albo oskarżali ich w tych sprawach”.

Źródło: rmf24.pl, pch24.pl

KOMENTARZE INTERNAUTÓW:

1. Jerzy Kwaśniewski (Ordo Iuris):

Jak rozumiem, główny zarzut @prezydentpl wobec #UstawaDegradacyjna dotyczył automatyzmu pozbawienia stopni wojskowych członków WRON. To detal, który łatwo można było naprawić w Sejmie lub Senacie.. Znowu brak koordynacji Prezydenta, Premiera (on ogłaszał projekt 1 marca) i MONu?

2. Dariusz Matecki

▶Zatrzymać #ReformaSądownictwa
▶Zatrzymać #Dekomunizacja
▶Zatrzymać #DobraZmiana

Nie na takiego Prezydenta głosowałem 😥
#Weto

3. Beata Mazurek

Jesteśmy zaskoczeni i zawiedzeni,ale decyzji PAD dotyczącej zawetowania ustawy degradacjnej komentować nie będziemy.

4. Adam Andruszkiewicz

Kwestia degradacji komunistycznych zbrodniarzy jest sprawą tak ważną, że nie może być tu miejsca na weto przez “nieporozumienia”. Szampany po stronie totalnych oraz irytacja elektoratu patriotycznego, który nie czuje się poważnie traktowany. Każda cierpliwość ma swoje granice.

5. Tomasz Sommer

Prezydent Duda, odrzucając ustawę degradacyjną, liczy pewnie na to, że wygra w ten sposób elektorat tzw. umiarkowany. Nie wygra. Natomiast straci ten, dla którego takie symboliczne gesty są jednak ważne.

6. Kontrowersje.net

Krótko mówiąc, pan Adrian @AndrzejDuda poszedł w stronę populistycznych sentymentów i ugrał sobie chwilowe poparcie centrum na obronie “polskiego kosmonauty”. Przy okazji kolejny raz robi syf w obozie, który wyniósł go do władzy. Dla mnie osoba jest ostatecznie skreślona.

7. prof. Krystyna Pawłowicz

Weto,i zwrot do Sejmu,to KONIEC ustawy degradac w tej kadencji.Nie mamy 3/5.
Przy podanych wątpliwościach konstyt,PAD mógł przed podpis.ustawy przesłać ją do TK,bo to on jest,co do zasady,powołany do oceny konstytucyjności ustaw.
PRL zostaje.Ich śmiech.

8. Krzysztof Wyszkowski

Panie Prezydencie – czas naprawić krzywdę wyrządzoną Leonidowi Breżniewowi, którego okrutnie skrzywdzono pozbawieniem orderu Virtuti Militari! Wybrał Pan drogę, więc proszę nią maszerować z całym rynsztunkiem.

9. Sławomir Cenckiewicz

III RP potrzebowała 8 lat by przywrócić szacunek i stopień, uchylić haniebny wyrok PRL wydany na gen. Ryszarda Kuklińskiego. Przez 29 lat jego oprawcy pozostają bezkarni, nawet w sferze symbolicznej… Na zawsze w naszej pamięci!

10. Piotr Nisztor

Właśnie PAD ofiarom reżimu Jaruzelskiego i Kiszczaka dał brutalnie po twarzy, przekazując im w prezencie wielkanocnym ogromnie śmierdzącego zbuka. Jak on moze bronic sterowanych z Moskwy komunistycznych aparatczyków mających krew na rękach?! Wstyd i hańba!

11. Jacek Piekara

Weto prezydenta to dowód błędów komunikacyjnych na linii pomiędzy prezydentem z jednej strony a Sejmem, rządem i władzami PiS z drugiej strony. Ważne sprawy trzeba mieć zawczasu zapięte na ostatni guzik, by potem nie było przykrych niespodzianek…

12. Komentarze:

komentarzy

3 COMMENTS

  1. Jak namawiono mnie wstąpienia do PZPR i mówiono o przywilejami odmówiłem ….należy sprawdzić działalność a nie pieprzyć o niewinności wszystkich.Stan Wojeny nie zaplacono mnie za obrazę i utrudnianie życia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here