https://prawicowyinternet.pl/wp-content/uploads/Wołyń-w-ogniu-nienawiści.jpg
w ,

Wołyń w Ogniu Nienawiści

Film: „Wołyń w Ogniu Nienawiści” zrealizowany przez TVP Historia.

W II Rzeczpospolitej Wołyń był miejscem w którym obok siebie żyli Polacy i Ukraińcy. Sąsiedzkie stosunki były zazwyczaj dobre, jednak wraz z nadejściem wojny arkadia zamieniła się w piekło. Dokument przedstawia historię Wołynia podczas wojny, wraz z wspomnieniami żołnierzy oraz cywili.

Wołyń w ogniu nienawiści
Wołyń w ogniu nienawiści

Przyczyny i przebieg działań zbrojnych wymierzonych przeciw cywilnej ludności polskiej na Wołyniu w 1943 roku przez podziemną armię ukraińską.

Na szczycie tego stosu ciał leżała jego żona, zastrzelona, z maleńkim syneczkiem na rękach. On wziął włosy odstrzelone z głowy żony i przyszedł z nimi do naszej wioski, to było 7-8 km. To już pamiętam, jako dziesięcioletni chłopak. On stał, jakby stracił rozum, jakby był nieprzytomny. Trzymał w rękach te zakrwawione włosy – wspomina swojego wujka ks. bp. Jan Bagiński, biskup senior z diecezji opolskiej, który przeżył rzeź wołyńską dzięki pomocy ukraińskich sąsiadów. Po latach dowiedział się, jak ginęła jego rodzina. – Musieli kilka razy wbić jej nóż w brzuch. Bo szkoda kuli dla Polaka – wspomina biskup.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Skrawek piekła na Podolu

Zapomniane zbrodnie na Wołyniu