Wybrany przez PO sędzia TK – Stanisław Rymar – był ORMO-wcem!

1
14538

Stanisław Rymar, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, pełniący w latach 2007-2016 funkcję wiceprezesa TK niechętnie wspomina publicznie swoją komunistyczną przeszłość, bo rzeczywiście chwalić się nie ma czym.

Były już wiceprezes a obecnie sędzia TK i bliski współpracownik ustępującego prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego ze swojego CV chętnie wykreśliłby parę pozycji, m.in. członkostwo w Ochotniczej Rezerwie Milicji Obywatelskiej.

Sędzia Rymar przysięgę ORMO-wca – gdzie zobowiązał się wiernie służyć komunistycznemu państwu – złożył w 1975 roku. Być może to dzięki temu zabiegowi, jego prawnicza kariera nabrała takiego rozmachu. W latach 80. jako warszawski adwokat został najpierw członkiem Naczelnej Rady Adwokackiej, następnie jej sekretarzem, aby na końcu stanąć na jej czele.

Stanisław Rymar był również częstym gościem w Pekinie, gdzie przyjeżdżał na zaproszenia Ministra Sprawiedliwości Chińskiej Republiki Ludowej, aby wymieniać się poglądami na temat praworządności w krajach demokratycznych. Za swoje wzorowe zachowanie wobec komunistycznych władz w 1984 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. To nie jedyne państwowe odznaczenie jakie otrzymał. W 2003 z rąk postkomunistycznego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Dziennikarze Gazety Polskiej Codziennie za pośrednictwem Trybunału Konstytucyjnego zadali sędziemu pytanie „dlaczego uczestniczył w utrwalaniu systemu komunistycznego?” Niestety odpowiedź wciąż nie padła.

 Za: pch24.pl, źródło: Gazeta Polska Codziennie

Komentarze:

komentarzy

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here