w ,

Wystarczy nie kraść. Budżet państwa w styczniu zanotował rekordową nadwyżkę, a dochody z VAT urosły o 25 proc. porównując ze styczniem 2016!

foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Wygląda na to, że złodziejstwo mafii wyłudzającej z budżetu państwa podatek VAT zostało mocno ukrócone. Uruchomienie kilku ważnych instrumentów oraz zapowiedz uruchomienia kolejnych (Centralny Rejestr Faktur, centralna kasa rejestrująca czy jednolity plik kontrolny), jak również zwiększona skuteczność CBŚ w walce ze złodziejami spowodowały, że po styczniu budżet państwa zanotował rekordową nadwyżkę (+6,7 mld zł), a wpływy z tytułu podatków urosły o 21,4 proc. (w tym z tytułu VAT aż o 25,3 proc. porównując z analogicznym okresem rok temu)!

Skala drenażu finansów naszego państwa przez przestępców wyłudzających podatek VAT była do tej pory gigantyczna. Komisja Europejska nie miała wątpliwości – z powodu procederu wyłudzania VAT Polska co roku traciła dziesiątki miliardów złotych. Do podobnych wniosków doszła NIK, której kontrolerzy stwierdzili, że w latach 2013-2015 dochodziło w naszym kraju do masowego wprowadzania do obiegu faktur VAT dokumentujących czynności fikcyjne, tylko po to, aby wyłudzić zwrot tego podatku. Efekt tego był taki, że budżet państwa tracił co roku wiele miliardów złotych, które wędrowały do kieszeni i na konta przestępców. 

Pierwsze oznaki, że działania wymierzone w mafię wyłudzającą VAT zaczynają przynosić pozytywne efekty zostały zauważone już w ubiegłym roku. Pakiet paliwowy, jednolity plik kontrolny oraz zwiększona skuteczności organów w walce z podatkowymi przestępcami spowodowały, że w 2016 roku – pierwszy raz od kilku lat – zmniejszyła się tzw. luka w podatku VAT. Zgodnie z raportem firmy konsultingowej PwC – wyłudzenia VAT w ubiegłym roku miały spaść o 8 proc., co przyniosło budżetowi dodatkowe 4 miliardy złotych.

 

Centralny Rejestr Faktur, zwiększenie kar za wyłudzenia oraz lepsza skuteczność CBŚ w walce ze złodziejami spowodowały, że nowy rok budżet naszego kraju rozpoczął z rekordowo wysoką, nigdy wcześniej nie notowaną nadwyżką 6,7 mld zł. Złożyły się na to bardzo wysokie dochody naszego państwa, które w styczniu wyniosły 37 mld zł. Były one wyższe o 20,3 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody z podatku VAT były wyższe o 25,3 proc. (tj. ok. 4,4 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe 17,1 proc. (tj. ok. 0,8 mld zł), dochody budżetu państwa z podatku PIT były wyższe o 5,4 proc. (tj. ok. 0,3 mld zł), a dochody budżetu państwa z podatku CIT były wyższe o 15 proc. (tj. ok. 0,4 mld zł).

Jak widać wystarczy nie kraść, a dochody naszego państwa automatycznie idą do góry. Oby ta tendencja się utrzymała i wpływy do budżetu w każdym kolejnym miesiącu były wyższe od wydatków.       

Artykuł za: niewygodne.info.pl

3 komentarze

Dodaj odpowiedź
 1. Rafau dobrze piszesz, i to właśnie jest dezinformacja, do tego firmy nie rozliczają juz kwartalnie tylko co m-c i to co miało wpłynąć w kwietniu wpływa w lutym

 2. No to zobaczymy za około 5 miesięcy ile będą musieli oddać Vatu przedsiębiorcom, a ile firm padnie przez przetrzymywanie przez Morawieckiego pieniędzy przez prawie pół roku, duża firma sobie poradzi, a mniejsze? no niestety prawo dzungli!!

 3. To zwyczajne oszustwo i złodziejstwo.

  Mechanizm jest prosty jak konstrukcja cepa. W Budownictwie jest tak, że generalny wykonawca z reguły daje tylko nadzór i biurokracje. Czarną robotę wykonują i opłacają podwykonawcy, którzy potem wystawiają generalnemu fakturę. Na przykład:

  W grudniu dajmy na to generalny wystawił fakturę na 246 000 zł. Państwu należało się za to 46 000 zł VAT. Odprowadził 11 500 i wskazał, że 34 500 VATu zapłacił podwykonawcy (podwykonawca wystawił fakturę 150 000 + VAT)
  Podwykonawca miał 100 000 kosztów obciążonych VATem. Czyli zapłacił 23 000 VATu dostawcom i 11 500 co zostało do państwa.
  Dostawcy odprowadzają do państwa 23 000 zł.

  Państwo dostało 23 000 zł od dostawców, 11 500 od podwykonawcy i 11 500 od generalnego wykonawcy. Należało się 46 000 zł, wpłynęło 46 000 zł

  Od stycznia mamy odwrócony VAT. Czyli podwykonawca nie dolicza VATu do faktury. Oznacza to, że:
  a) Generalny wykonawca wystawił fakturę na 246 000 zł i odprowadza 46 000 zł VATu do państwa.
  b) Podwykonawca miał 100 000 kosztów obciążonych VATem. Czyli zapłacił 23 000 VATu dostawcom. Ma nadpłatę VAT 23 000 zł
  c) dostawcy odprowadzają do państwa 23 000 zł

  Czyli państwu się należało 46 000 zł VAT, ściągnęło 69 000 VAT, a nadwyżkę odda podwykonawcy 2 miesiące po zakończeniu trwającej 3 miesiące kontroli skarbowej. Czyli w lipcu. To jak ma nie być rekordowych wpływów? Morawiecki to złodziej i tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Holandia: lider Partii na rzecz Wolności obiecuje deislamizację kraju!

Macierewicz obnaża HIPOKRYZJĘ polityków PO ws. CARACALI: “JEST GRANICA KŁAMSTWA I ABSURDU!”