Zbigniew Ziobro: “dzień 11 lipca zostanie Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa!”

0
8182

W polskim parlamencie nadal trwa spór o Rzeź Wołyńską. Kukiz’15 zarzuca stronie rządowej bierność w tej sprawie. PiS nie chce upamiętnienia ofiar zbrodni 11 lipca, partia rządząca chce ustanowić dzień 17 września jako datę święta upamiętniającego męczeństwo kresowian. Politycy rządzącej partii uważają, że u źródeł ludobójstwa na Wołyniu leży działanie Rosjan.

Tymczasem Zbigniew Ziobro wystosował oświadczenie w tej sprawie.

Ta masowa i straszna zbrodnia popełniona przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) przez dziesiątki lat nie została oficjalnie nazwana – zgodnie z prawdą historyczną – Ludobójstwem. Jesteśmy przekonani, że dzień 11 lipca zostanie Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej II Rzeczpospolitej – napisał minister sprawiedliwości w oświadczeniu. Podkreślił, że relacje z niepodległą Ukrainą Polska powinna budować na prawdzie i że jest to jedyna droga do rzeczywistego pojednania.

Minister Ziobro podpisał się pod listem jako Prezes Zarządu Głównego Solidarnej Polski. Żaden inny minister z rządu Beaty Szydło nie złożył podobnej deklaracji.

Za: kresy.pl

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here