Zbrodnia Wołyńska 1943
Zbrodnia Wołyńska 1943
w , ,

Zbrodnia Wołyńska

Rzeź wołyńska to masowa zbrodnia – ludobójstwo, którą dokonali nacjonaliści ukraińscy (przy aktywnym i częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej) wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP, podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944. Zbrodni do dzisiaj nierozliczonej.

Na Kresach Południowo-Wschodnich (Wołyń, południowe Polesie, Galicja i wschodnia Lubelszczyzna) OUN-UPA dokonała w latach 1942-45 ludobójstwa na ludności polskiej. Polacy na tamtych terenach byli skazani na bezwzględne, totalne wytępienie. Żaden naród – poza Żydami – nie był z taką zajadłością niszczony fizycznie jak Polacy. Naziści z OUN-UPA najbardziej wyrafinowanymi metodami wymordowali kilkaset tysięcy polskiej ludności, również żyjącej tam od kilkuset lat.

Zobacz oddzielną kategorię: Piosenki o Rzezi Wołynskiej 

Zbrodnia Wołyńska 1943
Zbrodnia Wołyńska 1943

Tym, którym udało się przeżyć kresową apokalipsę, na całe życie utkwiły cierniem w pamięci dantejskie sceny masowych rzezi. Prochy większości ofiar spoczywają pod darnią w niewidocznych mogiłach. Kołchozowe pola, pastwiska i lasy rozpościerają się na miejscach, gdzie kiedyś w polskich wsiach, osadach, domostwach tętniło Ŝycie. Byli, żyli tam od wieków Polacy i ślad po nich zaginął. Tylko wichry w konarach starych drzew zawodzą po nich żałośliwą pieśń. Część ludności polskiej, której udało się ujść z życiem i ukryć się w samoobronach, wiele miesięcy spędziła na tułaczce, o chłodzie i głodzie, bez dachu nad głową, w bezustannym, śmiertelnym zagrożeniu ze strony OUN-UPA i podjudzonego przez nią chłopstwa. Warunki życia w samoobronach były często bardziej dramatyczne niż na syberyjskich zsyłkach czy nawet „wielu obozach koncentracyjnych”. (za: Feliks Budzisz, UPA i „polityka”)

Liczba polskich ofiar:
Wołyń: 60 tys. zabitych
Tarnopolskie: 45 tys. zabitych
Lwowskie: 40 tys. zabitych
Stanisławowskie: 22 tys. zabitych
Lubelskie: 15 tys. zabitych
Polesie: 3 tys. zabitych

Są to szacunki ofiar OUN i UPA według środowisk kresowych; liczby poza Wołyniem zawierają również ofiary ukraińskich formacji w służbie niemieckiej oraz ofiary nacjonalizmu ukraińskiego innych narodowości niż polska). Kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców zostało zabitych przez OUN i UPA.

Warto na przytoczyć słowa Romana Szuchewycza, dowódcy UPA: „Śmierć jednego Lacha to metr wolnej Ukrainy. Albo będzie Ukraina, albo lechicka krew po kolana. Polaków w pień wyciąć”.

„Ofiary na Wołyniu zostały zabite dwa razy: pierwszy raz od siekier Ukraińców, drugi przez wymazanie z pamięci” – tak mówi ks. Isakowicz-Zaleski, którego rodzina została wymordowana na Kresach. Wspomniany ksiądz Isakowicz-Zalewski jest dla mnie autorytetem w wielu kwestiach ale jeśli chodzi o kwestię Polskich Kresów jest dla mnie autorytetem szczególnym – od wielu lat walczy o pamięć o pomordowanych na Wołyniu…

Ksiądz Tadeusz Isakowicz- Zaleski skoncentrował się na roli greckokatolickich duchownych w ludobójstwie na Kresach. Wg niego , to ówczesny biskup Szeptycki dał zielone światło dla tych okrutnych działań. Nigdy potem tego nie potępił.
Co najgorsze, wg księdza Isakowicza, na Ukrainie powstają ugrupowania paramilitarne odwołujące się do Stepana Bandery. Organizują one marsze nie pod żółto-niebieskimi flagami Ukrainy, ale pod czarno – czerwonymi banderami (kolor czarny symbolizuje przemoc, a czerwony – krew).

Strony internetowe o Zbrodni Wołyńskiej:
http://www.zbrodniawolynska.pl/
http://wolyn1943.eu.interiowo.pl/
http://kresy24.pl/tag/zbrodnia-wolynska/
http://stowarzyszenieuozun.wroclaw.pl/wystawa_spis.htm
http://www.narubiezy.republika.pl/
http://bezprzesady.com/kresy-wschodnie – Portal BezPrzesady poświęcony między innymi Kresom.

Zbrodnia Wołyńska
Zbrodnia Wołyńska

 

Filmy o Wołyniu:

Oczyszczenie
TVP Historia Kontrowersje – Ludobójstwo na Wołyniu
Kryptonim Pożoga
Skrawek piekła na Podolu
Wołyń w Ogniu Nienawiści
Zapomniane zbrodnie na Wołyniu
Wolyń. Bez okresu przedawnienia.
Było sobie miasteczko
Opowiadanie o rzezi wołyńskiej

[td_block_3 custom_title=”Najnowsze informacje dotyczące ludobójstwa na Wołyniu:” category_id=”192″ limit=”15″ td_ajax_preloading=”preload_all” ajax_pagination=”load_more”]

Było sobie miasteczko

Wolność w wydaniu Owsiaka