20 lat więzienia dla muzułmańskiego kaznodziei. Werbował bojowników dla tzw. Państwa Islamskiego

0
15651

Sąd krajowy w austriackim Grazu nie znalazł żadnego usprawiedliwienia dla Mirsada Omerovicia, muzułmańskiego kaznodziei, który werbował bojowników dla Państwa Islamskiego oraz podżegał do zabójstw i aktów przemocy. Mężczyzna trafi do więzienia na 20 lat.

Według prokuratury, Omerović alias Ebu Tejma nakłaniał żyjących w Austrii młodych ludzi, by udawali się do Syrii i wstępowali tam do IS. Część z nich ulegając namowie, poniosła śmierć. Działalność kaznodziei koncentrowała się na młodych muzułmanach w wieku od 14 do 30 lat. Osoby te poddawano praniu mózgu. Świadkami oskarżenia w procesie byli rodzice, rodzeństwo i przyjaciele młodych ludzi, zabitych lub zaginionych jako islamistyczni bojownicy w Syrii.

W tym samym procesie sądzony był tez Czeczen Mucharbek T. Odpowiadał on za współdziałanie z ugrupowaniem terrorystycznym i organizacją przestępczą oraz za uczestnictwo w zabójstwach i aktach przemocy. Ten ostatni zarzut – w ocenie sądu – nie został przez prokuraturę dostatecznie udowodniony. Stąd też niższa kara 10 lat pozbawienia wolności.

Wyrok nie jest prawomocny. Omerović i prokurator już zapowiedzieli odwołanie się od niego. Czeczen zastrzegł, że podejmie decyzję w sprawie w ciągu trzech dni.

Za: pch24.pl, źródło: naszdzienik.pl

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here