w ,

ABSURD! Polacy muszą się dostosować do „unijnych” norm wędzenia. Tradycyjne wędzonki znikną z polskich stołów?

31 sierpnia roku 2017 upływa trzyletni termin wyznaczony przez Komisję Europejską na dostosowanie się producentów do unijnych norm wędzenia. Komisja zamierza ponownie sprawdzić „jakość” polskich wędlin. Wiele wskazuje na to, że tradycyjne wyroby będą mogły funkcjonować, ale tylko na rodzimym rynku.

By tak się stało, produkty tradycyjnie wędzone, które nie mieszczą się w unijnych normach, będą musiały zostać wpisane na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. To potwierdzenie, że produkcja danego wyrobu ma swój rodowód w dawnej tradycji.

„Od 1 września producenci wędzonych wędlin nadal będą mogli wytwarzać i sprzedawać swoje wyroby przygotowane według tradycyjnych receptur, ale tylko na terenie Polski. Wystarczy, że producent sporządzi listę produktów, odpowiednio je oznakuje i zgłosi ten fakt do powiatowego lekarza weterynarii. Z kolei na rynki zagraniczne będą mogły być sprzedawane jedynie wyroby, które spełniają nowe unijne normy” – informuje naszdziennik.pl

KE nie zamierza jednak ustawać w swojej restrykcyjnej polityce. Już zapowiedziała, że chce ponownie ocenić zawartość szkodliwych substancji powstałych podczas procesu wędzenia (nie tylko w polskich wędlinach). Wyniki będą tematem rozmów ekspertów podczas forum Komitetu Ekspertów ds. Zanieczyszczeń Przemysłowych i Środowiskowych. Od końcowych wniosków zależeć będą dalsze kroki KE i nie można wykluczyć, że w grę wchodzi dalsze zaostrzenie przepisów. Polski rynek wędliniarski ma ochronić wspomniana Lista Produktów Tradycyjnych.

Obecna niepewna sytuacja branży wędliniarskiej w Polsce to efekt zaniedbania rządu PO-PSL, który nie zadbał w odpowiednim czasie o interes polskich producentów. W negocjacjach z KE skutecznością wykazała się np. Łotwa, która wywalczyła korzystne warunki dla swoich wędzonych szprotek. W Polsce wędliniarze o swoje prawa musieli walczyć sami, przy wsparciu garstki sprzyjających im polskich europarlamentarzystów. Gdyby nie ich działanie tradycyjne wędzonki zniknęłyby także z polskich stołów.

Za: pch24.pl, źródło: naszdziennik.pl

Co myślisz?

3 komentarze

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Ważne zmiany na rynku hazardowym od 1 kwietnia. Bukmacherzy wycofują się z polskiego rynku!

Beata Szydło: Rodzina była, jest i będzie symbolem polskiego rządu, symbolem Polski