(fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)
w , , ,

Andrzej Duda: „Krajowa Rada Sądownictwa wymaga „głębokiej” reformy!”

Prezydent Andrzej Duda uważa, że Krajowa Rada Sądownictwa wymaga naprawdę „głębokiej” reformy; zgadza się ze zmianami zaproponowanymi przez ministra sprawiedliwości – powiedziała w czwartek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.

Projekt zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa rząd przyjął 7 marca. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm. Wygaszona miałaby zostać także kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów. Według MS, ma to zobiektywizować tryb wyboru kandydatów, bo dotąd o wyborze członków Rady „decydowały w praktyce sędziowskie elity”.

W Sejmie kluby PO, Nowoczesna i PSL złożyły wnioski o odrzucenie rządowego projektu w pierwszym czytaniu; wnioski nie zostały przyjęte. Sejm odrzucił natomiast projekt zmian ustawy o KRS zgłoszony przez opozycję. Sadurska była pytana w radiowej Trójce, czy jest prawdopodobieństwo, że prezydent zgłosi weto, jeśli w ustawie pozostanie zapis o wygaszeniu kadencji obecnych członków KRS.

Szefowa Kancelarii Prezydenta podkreśliła, że Andrzej Duda ma „wątpliwości” związane z tym zapisem. „Prezydent ma wątpliwości do właśnie jednego z elementów, czyli propozycji wygaszania mandatów członków obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Rozmawiał w tej sprawie z ministrem sprawiedliwości (Zbigniewem) Ziobro” – powiedziała.

https://www.youtube.com/watch?v=l54W7P9MKZE

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl

https://prawicowyinternet.pl/sedziowska-kasta-buntuje-sie-przeciwko-reformom-zbigniewa-ziobry/

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Wszystko wskazuje na to, że wzrost inflacji nam w najbliższym czasie nie grozi

ŚWIADKOWIE HISTORII #2: Kazimierz Lachiewicz świadectwo dot. ludobójstwa na Wołyniu i „Akcji Wisła”