Błaszczak krytycznie o pomyśle relokacji imigrantów. „Mechanizm zagraża bezpieczeństwu”

0
9962

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podczas spotkania Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, które miało miejsce w Brukseli przyznał, że „mechanizm relokacji imigrantów jest błędny i zagraża bezpieczeństwu”. Podkreślił przy tym, że polski rząd jest przeciwny przyjmowaniu imigrantów, a propozycje Komisji Europejskiej dotyczące relokacji nazwał próbą wywarcia presji na Polskę oraz Węgry.

Podczas spotkania w Brukseli, przedstawiciele rządów europejskich rozmawiali na temat problemu imigracji, a także mechanizmu relokacji imigrantów w Unii Europejskiej. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak przyznał, że Polska nie zgadza się na przyjmowanie imigrantów, a sam mechanizm określił mianem błędnego. Podkreślił również, że zagraża on bezpieczeństwu i stwarza niebezpieczeństwo powstania procederu handlu ludźmi. – Podtrzymujemy polskie stanowisko ws. uchodźców i jesteśmy przeciwni przyjmowaniu ich do Polski – mówił. – Stały mechanizm relokacji jest błędny i nie rozwiązuje problemu. Stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski i Polaków – dodał minister Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA podkreślił w szczególności, że mechanizm relokacji imigrantów jest swoistą zachętą do podjęcia nielegalnego procederu handlu ludźmi. O problemie zaczęto mówić w zeszłym roku, ale w debacie publicznej sprawa ta jest marginalizowana. Podkreśla się jedynie konieczność pomocy osobom docierającym nielegalnie do granic Europy. – Mechanizm relokacji tylko spotęguje kryzys. Handlarze będą organizowali przerzut ludzi do Europy, zarabiając przy tym ogromne pieniądze i ryzykując życie tych ludzi – tłumaczył Błaszczak. Jak dodał, Polska nie wycofuje się z pomocy i aktywnie wspiera potrzebujących w krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Iraku oraz Syrii. Minister przypomniał, że polski rząd w 2016 roku przekazał blisko 119 mln zł na pomoc ofiarom konfliktów we wspomnianych wyżej krajach.

– Polski rząd jest solidarny wobec naszych partnerów. Z całą pewnością należy uszczelnić granice zewnętrzne Unii Europejskiej. To jest rozsądne działanie. Jesteśmy tam, gdzie jest taka potrzeba – mówił polski minister na spotkaniu Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Błaszczak podkreślał również, że Polska skupia się na ochronie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, która jest także granicą Polski. Dodał, że rząd zawsze będzie wspierał swych partnerów, którzy będą prosić o wsparcie. Jako przykład podał udzielenie pomocy Węgrom, którzy zwrócili się z prośbą o oddelegowanie polskich funkcjonariuszy straży granicznej, którzy wspieraliby ochronę granicy węgiersko-serbskiej. Dodał, że polscy strażnicy pracują także na innych granicach, m.in. macedońsko-greckiej, bułgarsko-tureckiej, a także słoweńsko-chorwackiej.

Zdaniem ministra Mariusza Błaszczaka, propozycje Komisji Europejskiej związane z relokacją imigrantów są chęcią wywarcia nacisku na Polskę oraz Węgry. – To próba wywarcia presji na Polskę, Węgry, na inne państwa, próba zmuszenia nas do tego, żebyśmy spłacali zobowiązania, których nie podejmowaliśmy – powiedział.

Za: pch24.pl, źródło: wprost.pl

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here