w , ,

BRAWO PANIE PREZYDENCIE ! Andrzej Duda podpisze ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym! [WIDEO]

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o podpisaniu przygotowanych przez siebie: nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy o Sądzie Najwyższym. Przekonywał, że wprowadzone rozwiązania będą służyły usprawnieniu wymiaru sprawiedliwości.

– Chyba nikt nie miał wątpliwości, że te prezydenckie projekty ustaw, to nie były te same ustawy, z którymi mieliśmy do czynienia w lipcu. Dziwi mnie stawianie tak nieprzyzwoitej bym powiedział tezy, o tym, że tamte ustawy i te ustawy to, to samo – podkreślił. Prezydent zaznaczył, że w zawetowanych przez niego ustawach o KRS i SN, a tych podpisanych własnego autorstwa, są bardzo istotne różnice.

Wśród nich wymienił te dot. kompetencji ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego i jego możliwości oddziaływania na Sąd Najwyższy, kwestię obsady sędziowskiej SN oraz sprawy administracyjne związane z samą konstrukcją ustrojową SN.

Wskazał, że poprzednia, zawetowana ustawa o SN zakładała m.in., że “wszyscy sędziowie będą musieli odejść z Sądu Najwyższego i tylko ci, których zaakceptuje minister sprawiedliwości będą mogli w tym sądzie orzekać”, a w ustawach jego autorstwa takiego zapisu nie ma.

Prezydent zwrócił też uwagę na to, że wskutek podpisanej przez niego ustawy, wzrośnie liczba sędziów SN, co – jak ma nadzieję – doprowadzi do tego, że sprawy będą rozpatrywane szybciej. Przypomniał też, że powstaną dwie nowe izby SN.

Wśród nowych instrumentów zawartych w nowych przepisach o Sądzie Najwyższym, Andrzej Duda wymienił również skargę nadzwyczajną, która będzie pozwalała – jak mówił – na odwoływanie się od prawomocnych orzeczeń. Jak zaznaczył, skargi będą składane za pośrednictwem wskazanych w ustawie podmiotów, m.in. Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W ocenie Prezydenta, ma to służyć wyeliminowaniu niesprawiedliwości i “ewidentnych omyłek” popełnianych przez polskie sądy.

Prezydent, odnosząc się do zapisów nowelizacji ustawy o KRS, zaznaczył, że “z niesmakiem” słucha “wszystkich gromkich głosów, zwłaszcza wyrażanych przez niektórych przedstawicieli elit, w tym elit sędziowskich, o tym jak to straszliwy system zostaje wprowadzony, który będzie powodował naruszenie niezawisłości sędziowskiej i upolitycznienie”.

– Proszę sprawdzić, w ilu krajach egzekutywa ma w ogóle wpływ na wybór sędziów, chociażby krajów europejskich – dodał Andrzej Duda. Jak wskazał, np. w Stanach Zjednoczonych prezydent wskazuje sędziów Sądu Najwyższego, a opiniuje ich Senat.

– Więc ja tutaj nie widzę, żadnego problemu w tym, że takie rozwiązanie jest przyjęte, zwłaszcza że – tak jak się zobowiązałem i tak zostało to zapewnione – nie tylko jedno ugrupowanie mające swoich przedstawicieli w Sejmie, ale też inne ugrupowania, będą miały możliwość wskazania swoich kandydatów przy tym wyborze – powiedział Prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że istotna jest “zasada wzajemnego równoważenia się władz, nie tylko trójpodziału”. – Uważam, że niektóre rozwiązania, które zostały wprowadzone służą demokratyzacji państwa i są przeciwieństwem oligarchizacji państwa – ocenił, zwracając uwagę, że moment w którym jedna z władz, sama decyduje o sobie i nie ma na to wpływu nikt, to oligarchizacja.

Prezydent stwierdził, że wprowadzane zmiany to bardzo dobre rozwiązania, które będą służyły usprawnieniu wymiaru sprawiedliwości; przekonywał, że dzięki wprowadzonym ustawom o SN i noweli ustawy o KRS “ludzie wreszcie odzyskają wiarę w sprawiedliwość, wiarę w polskie sądy, wiarę w wymiar sprawiedliwości”.

– Niezwykle ważnym elementem jest też rzetelna odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów. To nie jest tak, że sądy i sędziowie są same dla siebie. Są przede wszystkim dla obywateli, są sługami polskiego społeczeństwa i polskiego państwa – powiedział prezydent.

Dodał, że “takiego właśnie głębokiego poczucia służby oczekuje od środowiska sędziowskiego”. – Wszyscy służymy ludziom, każda władza w Polsce. To jest nasza podstawowa i najważniejsza rola – i mamy dbać o to, żeby ludzie w Polsce żyli w godnych warunkach, mieli poczucie sprawiedliwości. I o to apeluję także do środowisk sędziowskich – o taką właśnie refleksję. Mam nadzieję, że te ustawy, które wejdą niedługo w życie pomogą w tej refleksji – mówił Andrzej Duda. (KP)

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Nie rozumiem ludzi którym wmówiono że te ustawy to zamach na demokrację . Upolitycznianianie sądów to jedyny sposób na ich kontrolę i w jaki to niby sposób miano by wpłynąć na np przewlekłość spraw sądowych gdyby sędziowie nie mieli nikogo nad sobą jak to było do tej pory , proszę o odpowiedź przeciwników tych ustaw oraz w jaki sposób niewinny człowiek mógłby dochodzić swej niewinności gdyby musiał stanąć w sprawie przeciwko członkowi rodziny jakiegoś sędziego czy innego członka władzy jesteście ślepi i cały czas wam wmawiano gdy czyniono wam zło że to dobre dla was

  2. Te reformy są wprowadzane za wolno i zapłacimy za to wolne tempo ogromną cenę. Na końcu może się okazać że już nie ma ludzi dla których te reformy są przeprowadzane. Trwa wojna nowego typu, która zabija nas wszystkich po cichu. Państwo nie funkcjonuje i nie chroni swoich obywateli. Nie funkcjonują instytucje, które powinny alarmować i przeciwdziałać zwiększonej zachorowalności i umieralności na raka. Dlaczego np. nie ogranicza się w miastach ruchu samochodów i nie zwiększa ilości terenów zielonych. Nie funkcjonuje sprawiedliwy podział wypracowanych dóbr (PKB), Polacy są coraz bardziej pauperyzowani i sprowadzani do roli niewolników ekonomicznych. Dlaczego ciągle najlepsze warunki do rozwoju w Polsce mają zagraniczne korporacje a nie polscy mali i średni przedsiębiorcy? Polacy stają się obywatelami drugiej kategorii w swoim własnym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Na cmentarz żydowski 100 mln zł daje PiS i opozycja – a Kresy nieistotne…

UWAGA! WAŻNE! Patryk Jaki: “Ktoś czyścił akta związane z “kamienicą Waltzów”