w

Broń czarnoprochowa. Czy jest legalna? Ile kosztuje? Jak strzela?

Natrafiłem na YouTube na świetny filmik przedstawiający możliwości broni czarnoprochowej. Broni bez pozwolenia/zezwolenia, broni rozdzielnego ładowania wyprodukowanej przed 1885 rokiem lub jej współczesnej repliki.

Pod filmem znalazł się bardzo użyteczny FAQ:

Czy nie ma problemow z dostępnością amunicji i zakupami takiej broni?
Nie. broń + kapiszony + kule/pociski itp. można kupować nawet wysyłkowo tak samo jak bron czarno-prochowa. Sprzedawcy dla świętego spokoju często pytają czy klient jest pełnoletni. Jeśli nie masz 18 lat pokaz ten film ojcu/matce i może zechcą sami postrzelać i sami zrobią zakupy. Nie baw się w takie rzeczy bez wiedzy i zgody rodziców. Szkoda życia/zdrowia lub tego by rodzice trafili za kraty za niedopełnienie swoich obowiązków. Jeśli rodzice maja wątpliwości zabierz ich najpierw na strzelnice by zrozumieli ze strzelanie to fajne hobby. Odsyłam do pierwszego punktu tego FAQ :-) O kupowaniu prochu znajdziesz info parę linijek niżej.

bronczarnoprochowa

Ile kosztuje taka broń?
Nowy rewolwer od 1200 zł. Używany w dobrym stanie od 700 zł. Karabiny i strzelby podobnie. Pistolety od 400 zł nowe. Używane to czasem w cenie złomu. Oczywiście można tez wydać i 10000 lub więcej… Szczególnie na oryginały z epoki wyprodukowane przed 1885 rokiem ale z takich się mało strzela bo szkoda zepsuć. Jeśli chcesz strzelać komfortowo i często kupuj rewolwery z nierdzewki/inox – dwa razy droższe ale praktycznie nie do zajechania/zardzewienia.

Ile kosztuje amunicja?
Kilogram prochu polskiego od 120 zł. Kilogram prochu wysokiej jakości szwajcarskiego od 200 zł. Kilogram wystarczy na ~1000 strzałów z rewolweru. Kapiszony od 20 zł za 100 sztuk. Kulki/pociski zaczynają się od ceny ołowianego złomu na kilogramy po nawet 1+zł za sztukę przy dziwnych kalibrach. Ja strzelam takimi za 15-40 groszy sztuka i jest ok. Kupuje od domorosłych “odlewaczy” przez internet lub spotykając się na strzelnicy. Prochu wysyłkowo nikt zdrowy na umyśle nie oferuje – to jedyna rzecz która bezwzględnie musisz kupować zawsze z reki do reki. Filcowe przybitki lub kaszka która sprawnie je zastępuje to groszowe sprawy po dosłownie parę złotych za kilo. Na deser potrzebujesz “smar” – od 20 zł. za ilość starczającą nawet do 500 strzałów – jak już załadujesz broń to przed kule musisz go napaćkać. Smar jak sama nazwa wskazuje robi smarowanie ale dodatkowo też uszczelnia poszczególne komory w bębnie przed iskrami – znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo niekontrolowanego wystrzału sąsiednich komór bębna w rewolwerach (rzadkie ale BARDZO niebezpieczne zjawisko).

Czy czarny proch można kupić/posiadać tez bez zezwolenia?
Tak. Do zakupu w koncesjonowanym sklepie z bronią potrzeba Europejskiej Karty Broni (~100 zł. / wyrabiana na policji z automatu) ale nic nie stoi na przeszkodzie by już miedzy kolegami wymieniać się bez żadnych papierów. Ja sam często rozdaje kolegom którzy nie wyrabiali pozwoleń/EKB duże ilości prochu i jest to zupełnie legalne. Jeśli masz bron na czarny proch – masz prawo posiadać dowolna jego ilość. Prawny paradoks – jeśli masz sam czarny proch to jest on materiałem wybuchowym… ale jeśli masz bron na czarny proch to staje się on amunicją do tej broni a jest ona bez pozwolenia wiec i sam proch/amunicja jest wtedy bez pozwolenia / “Polska meksyk europy xD”

Co trzeba kupić oprócz broni + prochu + kapiszonów + kulek + przybitki + smaru?
BEZWZGLĘDNIE zanim zaczniemy ładować broń trzeba mieć przy sobie “klucz do kominków”. Pozwala bezpiecznie rozładować broń bez oddawania strzału. Koszt od 30 zł. Prochownica do dozowania prochu od 100 zł. lub plastikowej zamykanej próbówki w cenie od 25 zł. za nawet 500 sztuk. Osobiście preferuję i polecam próbówki zamiast prochownicy. Warto mieć jakąś walizkę na bron – może być zwykła na laptopa/foto/wędkę od 50 zł. Wycior + jakieś śrubokręty + preparaty do czyszczenia i konserwacji broni – można kupić wszystko za jakieś 150 zł.

Gdzie można kupić taka broń?
W każdym DOBRYM sklepie z bronią. Nie kupuj na pale w pierwszym lepszym tylko porównuj oferty w wielu sklepach i targuj się – różnice w cenach bywają astronomiczne!!! Polecam sklep Saguaro Arms (nowe), Gun Servis na Allegro (używane), Kaliber, Incorsa i wiele innych dobrych sklepów z bronią w całym kraju. DOBRY sklep z bronią to nie jakieś gówno z wiatrówkami i ASG tylko normalny sklep z koncesja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na obrót bronią i amunicją! Jeśli dodatkowo oferuje usługi rusznikarskie to tez zazwyczaj dobrze o sklepie świadczy.

Dodatkowe informacje oraz historia broni czarnoprochowej:

A tutaj krótki wykład o dostępie do broni w Polsce:

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Robert Winnicki nie straci mandatu poselskiego! Media zrobiły nagonkę!

Jarosław Porwich (Kukiz’15) o projekcie Nowoczesnej nt. zmian w związkach zawodowych