Były oficer WSI aktywistą KOD. Działał też w Stowarzyszeniu „Sowa”

0
9545

Śledztwo dziennikarzy TVP Info ujawnia przeszłość jednego z ważniejszych działaczy Komitetu Obrony Demokracji. Tadeusz Korablin był oficerem Wojskowych Służb Informacyjnych. Po rozwiązaniu służby zaangażował się z gen. Dukaczewskim w Stowarzyszenie „Sowa”.

Jak donosi serwis tvp.info, Korablin to czołowy aktywista KOD w Warszawie. Brał czynny udział w proteście pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz w różnych wyjazdowych akcjach, w tym do Otwocka, gdzie zakłócono spotkanie z Andrzejem Dudą. Od lutego roku 2016 jest koordynatorem Grupy Lokalnej Warszawa Wawer.

Dziennikarze ustalili, że na swojej stronie internetowej Tadeusz Korablin informuje o swojej przeszłości w sposób bardzo zdawkowy. Na początku lat 80. ukończył Wojskową Akademię Techniczną, a w roku 1999 Aleksander Kwaśniewski oznaczył go Brązowym Krzyżem Zasługi.

Jako oficer WSI dbał o bezpieczeństwo informacji niejawnych, wyjeżdżał również na misje za granicę (do Libanu).

Korablin zaangażował się w Stowarzyszenie „Sowa”, które założyli byli pracownicy WSI w cztery lata po rozwiązaniu służby w roku 2006. Obecny aktywista KOD był członkiem zarządu „Sowy”, dzisiaj jednak nie ma o nim wzmianki w żadnych dokumentach Stowarzyszenia byłych funkcjonariuszy Wojskowych Służb Informacyjnych. W organizację włączał się m.in. gen. Marek Dukaczewski.

Dziennikarze TVP Info kontaktowali się z Tadeuszem Korablinem. Ten był niechętny rozmowie z medium publicznym, a po usłyszeniu pytania dotyczącego WSI oraz „Sowy” zakończył rozmowę.

Lider KOD Mateusz Kijowski nie widzi problemu w fakcie, że jednym z wpływowych aktywistów jego organizacji jest emerytowany oficer WSI.

Za: pch24.pl, źródło: TVP Info

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here