w ,

Ciąg dalszy sprawy Sławomira Nowaka

Sprawa Sławomira Nowaka to chyba jedna z głośniejszych afer politycznych ostatnich lat. Były minister budownictwa i transportu oskarżony o łapówkarstwo i zarządzanie grupą przestępczą. Takie informacje potrafią zszokować nawet platformerski beton.

W związku z powadzony w sprawie śledztwem, pojawiły się nowe informacje dotyczące działań niektórych związanych ze sprawą oskarżonych. Okazuje się, że Aleksander D. zatrzymany w serwie Sławomira Nowaka, już wcześniej miał “problemy prawne” w związku z wyłudzeniem 3 milionów złotych. Chodziło o sprawę niekorzystnego zakupu półhektarowej działki w Bydgoszczy.

PZU zakupiło wspomnianą działkę, za ponad 3 miliony złotych, natomiast sam właściciel działki uzyskał za nią jedynie 1,5 miliona. Prokuratura zajęła się też pewną katowicką działką, której cena została zawyżona o ponad milion złotych.

Za Aleksandrem D. wystawiono w tej sprawie list gończy. Ten natomiast zgłosił się na policję osobiście. W 2015 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wydal wyrok. Aleksander D. Został uznany winnym wprowadzenia w błąd PZU (którego był wcześniej pracownikiem), czego efektem było wyprowadzenie z firmy 3 124 000 złotych (art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k.). Aleksander D. został w związku z tym skazany na 2 lata więzienia.

Zasądzona kara jednak, została warunkowo zawieszona na 3 lata. Dodatkowo oskarżony zobowiązany został do do zapłaty 260 tysięcy złotych na rzecz PZU S.A. w Warszawie.

Ostatnimi czasy Aleksander D. został ponownie postawiony w stanie oskarżenia. Tym razem sprawa dotyczyła udzieleniem korzyści majątkowej w wysokości 700 tysięcy złotych, dla Sławomira Nowaka. Nowak pełnił w wówczas funkcję prezesa ukraińskiej agencji drogowej. Za ten czyn grozi mu nawet 12 lat więzienia.

Jak mówi warszawska prokuratura:

Jak wynika z obszernego materiału dowodowego, podejrzani uzgodnili, że Sławomir N. będzie w sposób bezprawny wpływał na wybór przez Ukrawtodor oferty złożonej przez spółkę Aleksandra D. Oferta dotyczyła przygotowania dokumentacji projektowej i nadzoru nad pracami przy remoncie drogi na Ukrainie.

Nowak został zatrzymany w lipcu tego roku pod zarzutem korupcji i zarządzania grupą przestępczą. Został wobec niego zastosowany środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Od tego roku Wojsko Polskie będzie organizować obchody na Westerplatte.

WOT zdemaskował manipulacje byłego premiera