Czy można zdelegalizować PO na podstawie obowiązującej Konstytucji? Jest taka możliwość!

3
38448

Artykuł 13 Konstytucji RP stanowi jasno: “Zakazane jest istnienie partii politycznych, których działalność zakłada lub dopuszcza stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa”. Nielegalna (fizyczna) blokada polskiego parlamentu, której celem jest osiągnięcie wpływu na politykę państwa może być interpretowana jako spełnienie przesłanki przewidzianej w art. 13 Konstytucji. Czy na tej podstawie Platformę Obywatelską będzie można zdelegalizować?

W artykule 13 owiązującej Konstytucji możemy przeczytać:

“Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa”.

Pojawia się pytanie, czy na jego podstawie można wnieść o delegalizację Platformy Obywatelskiej? Wydaje się to być całkiem możliwe.

Wystarczy wykazać, że posłowie PO, poprzez fizyczną blokadę i okupację Sejmu, celowo i z premedytacją stosują przemoc wobec innych parlamentarzystów. Definicyjnie przemocą jest wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny innej osoby pomimo braku przyzwolenia tej osoby na taki wpływ. Można uznać, że fizyczna i – co istotne – nielegalna blokada Sejmu jest wywieraniem wpływu na zachowanie innych parlamentarzystów. Z wykazaniem, że celem okupacji Sejmu jest “osiągnięcie wpływu na politykę państwa” nie powinno być problemu.

Czy zatem można się spodziewać, że ktoś niebawem złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o delegalizację Platformy Obywatelskiej, która poprzez nielegalną okupację Sejmu oddziałuje na zachowanie innych parlamentarzystów i w ten sposób chce wpłynąć na politykę państwa? Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

3 COMMENTS

  1. Czy tu same niedouki, dyslektycy i analfabeci piszą? Warto czasem przeczytać co się napisało i jak!
    Zdejmijcie wszyscy majtki i wytrzyjcie sobie czoła oraz usta z sączącego się jadu. Pisać należy wówczas jak ma się coś mądrego do powiedzenia a Wasze wpisy temu zaprzeczją, niestety.

  2. Pytanie jest sformulowane nie prawidlowo i powinno dotyczyc natychmiastowej delegalizacji tego anty-polskiego tworu jakim jest pro-faszystowska, pro-muslimska partia pelo i nowoczesnej !!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here