Czy polscy żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich będą maszerować w Kijowie przy dźwiękach nowej wersji Marszu OUN? - PrawicowyInternet.pl
sobota, 30 maja, 2020

Czy polscy żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich będą maszerować w Kijowie przy dźwiękach nowej wersji Marszu OUN?

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich będą maszerować w Kijowie przy dźwiękach nowej wersji Marszu OUN, czyli hymnu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – informuje portal Kresy.pl.

Parada wojskowa przejdzie ulicami Kijowa 24 sierpnia, z okazji Święta Niepodległości Ukrainy. W tym roku wezmą w niej udział żołnierze krajów NATO. Którzy, jak wskazują źródła ukraińskie, będą maszerować przy dźwiękach nowej wersji hymnu OUN.

Portal Kresy.pl zwrócił się do MON z zapytaniem, czy w defiladzie w Kijowie wezmą udział również polscy żołnierze. Według oficjalnej odpowiedzi Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej – tak.

Strona ukraińska przesłała zaproszenie do udziału w defiladzie wojskowej, która odbędzie się 24 sierpnia br. W defiladzie wojskowej organizowanej z okazji Święta Niepodległości Ukrainy w Kijowie udział weźmie pododdział liczący 29 żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie afiliowany przy LITPOLUKRBRIG – poinformował MON.

W defiladzie z okazji Święta Niepodległości Ukrainy ma wziąć udział 4,5 tys. ukraińskich żołnierzy, w tym ponad tysiąc weteranów z Donbasu. w paradzie wezmą udział przedstawiciele 10 krajów NATO, a także Gruzji. Według wcześniejszych doniesień, swój udział potwierdziły m.in. Wielka Brytania, Estonia i Łotwa, a później także USA, Kanada i Litwa. Teraz potwierdzono, że na zaproszenie Ukraińców będą tam również Polacy.

Kresy.pl powołując się na ukraińskie media donoszą, że po raz pierwszy na paradzie dojdzie do odegrania tzw. Marszu Ukraińskiego Wojska, czyli hymnu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów „adaptowanego” do współczesnych warunków.

Prace nad nową wersją hymnu OUN rozpoczęły się na początku tego roku z inicjatywy Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. W nowej wersji tekstu zamieniono słowa „Zjednoczone Ukraińskie państwo / wolne i mocne, od Sanu po Kaukaz” na inne. Nowe słowa to „Zjednoczone Ukraińskie państwo / jest w naszych sercach”.

Rzeczniczka MON, mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz powiedziała portalowi Kresy.pl, że nie ma żadnych oficjalnych informacji na ten temat. – Nie dostaliśmy żadnych informacji nt. przebiegu uroczystości – powiedziała mjr Pęzioł-Wójtowicz. Potwierdziła, że Minister Obrony Narodowej został zaproszony przez ministra obrony Ukrainy do udziału w obchodach Święta Niepodległości Ukrainy. Zaznaczyła, że w takiej sytuacji MON będzie monitorować sprawę.

Źródło: Kresy.pl, pch24.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,182FaniLubię
17,886ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy