w ,

Do think-tanku lidera partii Zmiana wpłynęły nielegalne pieniądze z Rosji

Za: http://partia-zmiana.pl

Mateusz Piskorski nie ma ostatnio szczęścia w polityce. Lider promoskiewskiej partii Zmiana został wiosną roku 2016 zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa, zaś teraz światło dzienne ujrzały rewelacje natury finansowej. Rosyjska „Nowaja Gazieta” podaje, że do Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych trafiły pieniądze pochodzące ze zorganizowanego systemu wyprowadzania z Rosji potężnych kwot. Piskorski jest współzałożycielem tego think-tanku.

Z doniesień niezależnego dziennika „Nowaja Gazieta” wynika, że Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych w ramach wyprowadzania pieniędzy z Rosji otrzymało 21 tys. euro. Do przelewu miało dojść w maju roku 2013.

„Marcin Domagała, były główny księgowy, potwierdził dziennikarzom tę transakcję, jednak zaznaczył, że pieniądze wkrótce przesłane zostały do innego banku” – podała cytowana przez polsatnews.pl „Nowaja Gazieta”.

Zasilenie ECAG było jedynie promilem całego procederu. Z doniesień rosyjskiej gazety wynika, że w latach 2011-2014 z Rosji wypłynęło około 700 mld rubli, czyli 22 mld dolarów.

„Pranie pieniędzy” polegało na wykorzystywaniu: firm-krzaków zakładanych w Rosji przez podstawione osoby, firm zarejestrowanych w rajach podatkowych oraz mołdawskiego systemu sądowniczego. Cały mechanizm de facto legalizował pieniądze poza Rosją, gdyż formalnie kwoty stanowiły spłacenie wierzytelności.

W sumie w ramach procederu pieniądze miały trafić do ponad 5 tys. firm, zaś kwoty z rosyjskich źródeł (zarówno państwowych kontraktów, przemytu sprzętu elektronicznego, urządzeń wojskowych oraz defraudacji aktywów bankowych) pojawiły się na kontach w 732 bankach z 96 krajów świata. Jako głównych beneficjentów „NG” wymienia Aleksieja Krapiwina, Gieorgija Gensa i Siergieja Girdina – przedsiębiorców, którzy w ostatnich latach otrzymali lukratywne kontrakty państwowe.

„Nowaja Gazieta” w swoim śledztwie oparła się m.in. na dokumentach panamskiej kancelarii Mossack Fonseca, ujawnionych w ubiegłym roku przez zachodnie media.

Źródło: polsatnews.pl

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Nierozumie tej anty rosyjskiej retoryki co takiego zlego zrobila nam Rosja w ciagu ostatnich powiedzmy 20 lat ? Bo z dobrych to np. Dzieki Rosji bylismy najwiekszym na swiecie producentem jablek . A nasi “przyjaciele” z zachodu to ladnie sie usmiechaja I kombinuja jak nas wyciulac . Amerykanie I offset za f16 piekny to byl wal :) o wizach nie wspominajac . Niemcy I ich gazociag polnocny , albo opaleni goscie merkelowej ktorych na sile chce nam sprezentowac . Przeciez to nie Rosja przejela nasze banki za miseczke ryzu , nie Rosja zniszczyla nasz przemysl wiec o co chodzi ?

  2. Czyli Piskorski działa przeciwko Rosji, skoro działa w okradaniu tego państwa. Czy pieniądze napływające od Sorosa i innych quasi-bandyckich organizacji zachodnich do naszych miejscowych opryszków marksistowskich są również nielegalne? Czy nie czas na wdrożenie prawa o agenturach zagranicznych na wzór znienawidzonego przez PiS Putina? Osobiście uważam, że to profesor Targalski powinien trafić do pudła na pewien czas, ale władza woli inaczej ;-D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Zaleje nas kolejna fala imigrantów? Turcja grozi Unii zerwaniem umowy dotyczącej uchodźców!

We Francji za krytykę aborcji możesz pójść siedzieć! Rada Konstytucyjna zatwierdziła cenzurę!