„Dzika reprywatyzacja”. Postępowania będą przeprowadzane od nowa? - PrawicowyInternet.pl
czwartek, 4 czerwca, 2020

„Dzika reprywatyzacja”. Postępowania będą przeprowadzane od nowa?

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Wiele decyzji zwrotowych wydanych przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz może zostać unieważnionych. Urzędnicy ratusza nie sprawdzali, czy w chwili składania wniosku ktoś na danym terenie rzeczywiście mieszkał lub nim zarządzał – pisze w poniedziałkowym wydaniu „Dziennik Gazeta Prawna”.

Według organizacji Wolne Miasto Warszawa postępowania, w ramach których zwrócono nieruchomości warte kilkanaście miliardów złotych, należy przeprowadzić od nowa. W poniedziałek (31 lipca) organizacja ma przedstawić dowody na to, że w procesach reprywatyzacyjnych roiło się od nieprawidłowości. Wolne Miasto Warszawa złoży też do prezydenta Warszawy i samorządowego kolegium odwoławczego wnioski o unieważnienie decyzji – informuje „DGP”.

Jan Śpiewak, współtwórca stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, uważa, że „skala nieprawidłowości jest gigantyczna. A sprawa znacznie poważniejsza niż poprzednie, które bulwersowały opinię publiczną”. – Tym razem chodzi o błędy systemowe, w wyniku których wydawano błędne decyzje. Ich skutki można liczyć w miliardach złotych – wyjaśnia Śpiewak, od lat walczący z dziką reprywatyzacją w stolicy.

Dekret Bieruta

Zgodnie art. 7 ust. 1 dekretu Bieruta wnioskujący o zwrot gruntu (lub odszkodowanie) musiał spełnić trzy przesłanki. Jedną z nich było posiadanie nieruchomości. Tymczasem przez lata stołeczni urzędnicy weryfikowali spełnienie tylko dwóch przesłanek. Nie sprawdzali tego, czy w chwili wywłaszczenia ktoś na danym terenie rzeczywiście mieszkał lub nim zarządzał.

To, że należało badać trzy kwestie, a nie dwie, potwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku wydanym w pełnym składzie, jeszcze pod przewodnictwem Andrzeja Rzeplińskiego. TK zasugerował też, że organy administracji tego nie robiły.
Za: TVP INFO, „Dziennik Gazeta Prawna”

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,135FaniLubię
17,902ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Mazurek do Tuska: “Faryzeuszu, lepiej abyś dzisiaj milczał!”

0
„Dziesięć lat smoleńskiej wojny domowej wystarczy. Wyrzec się złych emocji i zacząć na nowo budować wspólnotę – to byłby najlepszy hołd złożony wszystkim ofiarom...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy