w ,

Europa Merkel: bez granic, bez własnych armii, bez tożsamości, bez narodów, bez Boga.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel debatowała w Parlamencie Europejskim z posłami i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem na temat przyszłości Europy.

„Tolerancja jest duszą Europy i podstawową wartością idei europejskiej” – powiedziała Merkel. W ostatnich latach była ona jednak wystawiona na ciężka próbę przez kryzys zadłużenia, terroryzm, wojny toczące się w naszym sąsiedztwie, migrację, rewolucję cyfrową i zmiany klimatu.

Europa może sobie poradzić z tymi wyzwaniami pod warunkiem, że będziemy działać wspólnie, i że „będziemy traktować interesy i potrzeby innych jako nasze własne. Solidarność opiera się na tolerancji i to jest siła Europy. Jest ona częścią naszego wspólnego europejskiego DNA i oznacza pokonywanie narodowych egoizmów”.

W Unii opartej na solidarności, gdy ktoś w jednym kraju osłabia rządy prawa lub atakuje wolność prasy, robi to w całej UE. Podobnie „jeśli próbuje się rozwiązywać problemy poprzez zaciąganie nowych długów, to lekceważy podjęte zobowiązania i kwestionuje podstawy silnej i stabilnej strefy euro”- powiedziała kanclerz Merkel.

Wspólny unijny głos na arenie międzynarodowej

Aby być „słyszanym świecie globalizacji, Europa musi mocniej uchwycić swój los w swoje własne ręce, ponieważ czasy, w których mogliśmy bez zastrzeżeń polegać na innych, już minęły” – powiedziała Merkel. Tam, gdzie pozwalają na to traktaty, państwa członkowie powinny podejmować zrezygnować z zasady jednomyślności i podejmować decyzje większością głosów. Ustanowienie prawdziwej armii europejskiej, jako uzupełnienia NATO, „pokazałoby światu, że nigdy więcej nie będzie wojny między krajami europejskimi”.

Podkreśliła również, że sukces gospodarczy, badania naukowe i innowacje mają kluczowe znaczenie dla Europy. Zwróciła uwagę na potrzebę niezależnych kontroli granicznych zapewnionych przez Frontex (Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej z siedziba w Warszawie) i wspólnego europejskiego systemu azylowego.

„Europa jest naszą największą szansą na pokój, dobrobyt i dobrą przyszłość. Nie możemy pozwolić, by ta szansa nas ominęła; to nasza powinność wobec nas samych, a także wobec poprzednich i przyszłych pokoleń. Nigdy więcej Europa nie może dać szansy nacjonalizmowi i egoizmowi. Tolerancja i solidarność to nasza przyszłość. I o tę przyszłość warto walczyć”.

Powyższy materiał ukazał się 13 listopada 2018 roku na stronie internetowej Parlamentu Euopejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Nowy szef brazylijskiego MSZ: Teoria globalnego ocieplenia ideologią wymyśloną przez marksistów kulturowych w celu zduszenia zachodnich gospodarek!

Patryk Jaki: „Jestem gotowy kandydować do Parlamentu Europejskiego. Chciałbym pomóc Zjednoczonej Prawicy wygrać te wybory.”