Genialny pomysł Kukiz'15. Najprostsza deklaracja VAT w UE! - PrawicowyInternet.pl
poniedziałek, 1 czerwca, 2020

Genialny pomysł Kukiz’15. Najprostsza deklaracja VAT w UE!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Aż 98 godzin rocznie poświęca polski przedsiębiorca na rozliczenie podatku VAT, a obecne deklaracje VAT wymagają od przedsiębiorców uzupełnienia 60 skomplikowanych pozycji. Zmiany w rozliczaniu podatku zaproponowali podczas poniedziałkowej konferencji wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka i poseł Jakub Kulesza z Kukiz’15.

Projekt ustawy autorstwa Kukiz’15 ma na celu przede wszystkim uproszczenie zasad rozliczenia VAT przez polskie firmy. Zdaniem przedstawicieli ruchu Kukiza kluczowe jest uproszczenie wzoru deklaracji VAT. Posłowie proponują zastąpienie dotychczasowej deklaracji nowym, zaledwie jednostronnym drukiem, który zawierałby jedynie 6 pól do wypełnienia.

Gdyby zmiany proponowane przez Kukiz’15 weszły w życie, polska deklaracja VAT stałaby się najprostszą w Unii Europejskiej. Obecnie od przedsiębiorców wymaga się wypełnienia aż 60 pól w dwustronnej deklaracji, podczas gdy minimum wymagane przez Unię Europejską, to właśnie 6 pól.

Reforma jest wzorowana na państwach UE, które mają najprostsze i najbardziej przejrzyste deklaracje, a więc Irlandii (deklaracja ma 8 pól) i Wielkiej Brytanii (9 pól). Według obliczeń Banku Światowego, rozliczenie polskiego VAT zajmuje firmom średnio 98 godzin w roku. Tymczasem w Irlandii lub Wielkiej Brytanii rozliczenie VAT zajmuje przedsiębiorcom ok. 30 godzin rocznie.

Kolejnym uproszczeniem wprowadzonym przez projekt ustawy jest skonsolidowanie 8 różnych deklaracji (w tym 4 różnych deklaracji VAT) w ramach 1 formularza. Zgodnie z projektem ustawy, wszyscy podatnicy będą rozliczać VAT na 1 wzorze deklaracji, zamiast na formularzach VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-26, P-KOP/MS, P-KOP/RG, FIN-1 oraz PSD-1. Zmiana ta uprości system i wygeneruje oszczędności po stronie firm oraz po stronie urzędów.

Projekt upraszcza także przepisy w zakresie odliczenia VAT od wydatków związanych z samochodami służbowymi. Obecnie, podatnicy, którzy chcą odliczyć 100% VAT od aut służbowych, powinni zgłosić ten zamiar urzędowi skarbowemu na specjalnym formularzu w ciągu 7 dni od pierwszego wydatku związanego z samochodem. Projekt ustawy likwiduje ten obowiązek wprowadzając wymóg poinformowania o korzystaniu ze 100% odliczenia VAT dopiero w deklaracji VAT składanej za dany okres (miesiąc lub kwartał).

Propozycja uproszczenia rozliczania VAT to kolejny projekt złożony w ramach akcji #PodziedziałekWolności polegającej na przedstawianiu projektów ustaw, które poszerzają sferę wolności obywateli, ograniczając niepotrzebną biurokrację. Projekt ustawy deklaracja VAT

Poprzedni pomysł:

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,170FaniLubię
17,896ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy