Facebook.com

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych można obchodzić na różne sposoby. Bracia Golcowie właśnie 1 marca nagrali klip do filmu „Lawina”. Obraz opowiada m.in. o tragicznej historii ich cioci Stasi Golec ps. „Gusta”. Wkrótce premiera.

„To niezwykłe, że właśnie dzisiaj nagrywaliśmy klip do filmu Lawina mówiącym także o tragicznej historii naszej cioci Stasi Golec ps. Gusta. Premiera już 15 marca. Chwała i Cześć Bohaterom!” – czytamy na facebookowym profilu zespół Golec uOrkiestra.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: IPN stworzył wspaniały anglojęzyczny film o historii Polski od początku II wojny światowej! ZOBACZ i udostępnij!

Utwór popularnej grupy – jak podała TVP Katowice – podobnie jak film „Lawina” opowiada o walce Żołnierzy Wyklętych na Podbeskidziu oraz ich aresztowaniu przez UB i śmierci. To m.in. historia wspomnianej już „Gusty”, żołnierza oddziału Antoniego Bieguna ps. „Sztubak”, zgrupowania kpt. Henryka Flame ps. „Bartek”, która została zamordowana przez UB w wieku 18 lat w ramach prowokatorskiej akcji UB „Lawina”.

Podczas akcji funkcjonariusze namówili członków oddziału na wyjazd na ziemie zachodnie. Podszywali się pod dowództwo Okręgu NSZ. Około 150–200 osób w podstępny sposób  zostało najpierw odurzonych alkoholem, a następnie rozstrzelanych. Do dołów z ich zwłokami wrzucono tabliczki identyfikacyjne żołnierzy radzieckich i polskich w ilości odpowiadającej liczbie ciał. Egzekucji mieli dokonywać Rosjanie. Funkcjonariusze UB stanowili obstawę terenu.

Źródło: dzienniknarodowy.pl, TVP Katowice, pch24.pl

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here