w , ,

Kaczyński, Szydło, Terlecki, Karczewski: „POLSKA POTRZEBUJE SPOKOJU!

Wszyscy wiemy, co działo się w Sejmie. Na początku jednak chciałbym złożyć kondolencje na ręce rodziny zamordowanego w Niemczech Polaka. Zrobimy wszystko, by takie sytuacje się nie powtarzały. Zagrożenie terrorystyczne w Polsce jest niewielkie – powiedział Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas dzisiejszej konferencji prasowej liderów PiS.  Z dziennikarzami spotkali się również Premier Beata Szydło oraz Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz Przewodniczący KP PiS Ryszard Terlecki.

Prezes PiS mówił o ostatnich wydarzeniach, które miały miejsce w Sejmie.

– Propozycje umocnienia opozycji oraz jej instytucjonalizacji są nadal aktualne. Jesteśmy gotowi podjąć działania i wspólnie z przeciwnikami politycznymi dojść do porozumienia w sprawie stworzenia systemu podobnego do europejskich standardów – poinformował. Zaproponował rozwiązanie, które jest wprowadzone np. w Wielkiej Brytanii, gdzie co piąte posiedzenie Parlamentu (w przypadku Polski chodzi o Sejm) ma porządek dzienny ustalony przez opozycje. – Takie rozwiązanie jest brane pod uwagę również w naszym kraju – mówi. – Chcemy, by szef opozycji miał pewne uprawnienia albo przywileje, które przeniosą się na całą opozycję. Wtedy nasi przeciwnicy mogliby spokojnie krytykować i wnosić swoje poglądy. Demokracja opiera się na wsparciu poglądów mniejszości, cenimy demokracje – dodał.

– Wszystko będzie możliwe, jeśli sytuacja się uspokoi i Parlament będzie mógł wrócić do normalnej pracy. Opozycja – jak każdy obywatel – musi przestrzegać prawa. Nikt nie znajdzie w regulaminie Sejmu prawa do blokowania mównicy czy okupowania sali posiedzeń. Zwracamy się do wszystkich, również do mediów, o to, by niedobre praktyki zostały powstrzymane – oświadczył Prezes Kaczyński.

– W Polsce jest wystarczająca ilość pieniędzy, by realizować ambitne plany społeczne i gospodarcze. Chcę zwrócić się do kolegów posłów, by podjęli współpracę dla Polaków, nad tymi ambitnymi właśnie planami, by podjąć pracę na rzecz przedsiębiorców. Zróbmy to razem. Polska potrzebuje mądrej polityki gospodarczej, która została przygotowana. Potrzebna jest tylko wola do współpracy nad tym, na co czekają Polacy – oświadczyła Premier Beata Szydło. – Polska i Polacy potrzebują spokoju przed świętami. Obywatele uważają, że potrzebna jest rozmowa, potrzebny jest dialog. Musimy zrobić wszystko, by to był konstruktywny spór polityczny, by pojawiły się projekty do współpracy, które będzie można realizować w Sejmie i będą one poprawiały życie Polaków – mówiła.

Swoje oświadczenie wygłosił również Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

– Kontynuacja w piątek posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej była w pełni zgodna z konstytucją i regulaminem Sejmu. (…) Ogłaszałem wyniki głosowania na podstawie przedstawionych protokołów. Uznać zatem należy, że głosowania przeprowadzone zostały w sposób zgodny z art. 188 ust. 3 Regulaminu Sejmu – powiedział.

Marszałek zapewnił, że wszyscy posłowie byli poinformowani o tym, że obrady zostały przeniesione do Sali Kolumnowej.

– Każdy z posłów mógł wejść do Sali Kolumnowej jej głównym wejściem i brać udział w każdym głosowaniu – zaznaczył.

– Zapewniony był także przekaz przez kamery sejmowe i transmisja internetowa bezpośrednia. Nie było więc naruszenia jawności obrad gdyż każda ich część była transmitowana i jest możliwa do odtworzenia – zadeklarował.

– Konkluzja jest jednoznaczna – kontynuacja w dniu 16 grudnia 2016 r. posiedzenia Sejmu w sali kolumnowej była w pełni zgodna z konstytucją i regulaminem Sejmu – oświadczył Marszałek Kuchciński.

– Nie było naszym zamiarem, by ograniczyć dostęp mediów do prac parlamentarzystów, chcemy usprawnić ich pracę i chcemy polepszyć jej warunki – powiedział Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Przypomniał, że nowe warunki pracy mediów zostaną przedstawione do 6 stycznia.

Stanisław Karczewski dodał, że dwukrotnie spotkał się z dziennikarzami, by porozmawiać o pracy mediów w parlamencie.

– Jeszcze raz przekazuję tę informację główną: nie było naszym zamiarem, by ograniczyć dostęp dziennikarzy do prac parlamentarnych posłów i senatorów. Ten dostęp był i będzie, ale chcemy usprawnić państwa pracę i chcemy polepszyć warunki – podkreślił.

– Klub Prawa i Sprawiedliwości jest otwarty na rozmowy i współpracę z tymi posłami i senatorami, którzy nie chcą uczestniczyć w wywoływanych tam awanturach czy przypadkach naruszania regulaminu i prawa – oświadczył Przewodniczący KP PiS Ryszard Terlecki. – Mamy przed sobą rok wytężonej pracy, mamy wiele projektów i ustaw, które przygotowujemy, zapraszamy wszystkich posłów, którzy gotowi są dotrzymać swoich wyborczych zobowiązań  – dodał Wicemarszałek Terlecki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Afganistan: muzułmanie zastrzelili pięć kobiet bo ośmieliły się podjąć pracę!

POLACY oceniają OKUPOWANIE Sejmu przez Nowoczesną i Platformę