Kukiz'15 chce zabrać posłom 27 tys. zł kwoty wolnej od PIT. Jest projekt ustawy zrównującej parlamentarzystów ze zwykłymi obywatelami! - PrawicowyInternet.pl
poniedziałek, 6 lipca, 2020

Kukiz’15 chce zabrać posłom 27 tys. zł kwoty wolnej od PIT. Jest projekt ustawy zrównującej parlamentarzystów ze zwykłymi obywatelami!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Formacja Pawła Kukiza chce odebrać podatkowe przywileje posłom i senatorom. Do Sejmu trafił właśnie projekt ustawy, której celem jest zrównanie wysokości kwoty wolnej od PIT przysługującej parlamentarzystom, jak i pozostałym obywatelom. W tej chwili posłowie i senatorowie są szczególnie uprzywilejowani, bowiem w zakresie swoich diet korzystają z kwoty wolnej na poziomie 27 360 zł. Reszta społeczeństwa może liczyć jedynie na kwotę wolną w wysokości 3 091 zł.

Ruch Kukiz’15 wniósł do laski marszałkowskiej dwa projekty ustaw. Pierwszy z nich przewiduje, że kwota wolna od podatku dochodowego dla obywateli zostanie powiększona o obecnie funkcjonujący limit “poselskiej” kwoty wolnej, czyli 27 360 zł. Drugi – alternatywny – projekt przewiduje, że “poselska” kwota wolna od PIT w zakresie parlamentarnych diet zostanie zlikwidowana, a posłowie i senatorowie będą mogli wykorzystywać tylko taką kwotę wolną, jak reszta społeczeństwa – czyli 3 091 zł.

KukizPodatek2 KukizPodatek1

Zakładam, że opcja numer jeden, czyli zrównanie kwoty wolnej dla zwykłych obywateli z kwotą wolną dla posłów jest z punktu widzenia wpływów do budżetu państwa nierealne. Stąd rozsądnym wydaje się być drugi projekt ustawy Kukiz’15, który przewiduje likwidację fiskalnego przywileju parlamentarzystów w postaci kwoty wolnej na obecnym poziomie 27 360 zł. Tym bardziej, że pod koniec lutego sejm – głosami PiS – odrzucił projekt ustawy o podwyższeniu kwoty wolnej do 8 tys. zł. Wówczas to uzasadnieniem dla uwalenia tej legislacyjnej inicjatywy już w pierwszym czytaniu miała być troska o budżet kraju, który takiej jednorazowej podwyżki miałby nie udźwignąć. Okej. Skoro jednak zwykli Polacy mają się wciąż zadowalać kwotą wolną 3 091 zł, to dlaczego posłowie mają być w takich warunkach szczególnie uprzywilejowani, korzystając z kwoty wolnej na poziomie 27 360 zł?!

Ciekawy jestem jak nad pomysłem Kukiz’15 będą głosowali przedstawiciele poszczególnych partii. Czy zgodzą się na dobrowolne ograniczenie swoich przywilejów? Czy też uznają, że im wolno więcej i odrzucą projekt przy pierwszej lepszej okazji?

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
134,834FaniLubię
18,073ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

[WYWIAD] Ksiądz, który ratuje życia!

2
Wywiad nagrany 13 kwietnia 2019 roku, przed szczecińskim Marszem dla Życia. 💬 Wywiad z ks. Tomaszem Kancelarczykiem, prowadzącym Fundację Małych Stópek pomagającą kobietom w trudnej...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy