Kupujesz papierosy z przemytu? A czy naprawdę wiesz co palisz? - PrawicowyInternet.pl
niedziela, 12 lipca, 2020

Kupujesz papierosy z przemytu? A czy naprawdę wiesz co palisz?

on

- Reklama-
  • Skład nielegalnych papierosów a także sposób ich transportu mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia palaczy.  
  • Pomysłowość a może bardziej bezmyślność przemytników wciąż zadziwia i często przeraża.
  • Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykrywają przemycane papierosy m.in. w oponach samochodów, surowym mięsie, butlach gazowych.
- Reklama -
- Reklama -

Jednym z głównych celów realizowanych przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej jest utworzenie jednolitego, wewnętrznego rynku, który pomimo wyeliminowania kontroli na granicach wewnętrznych, gwarantowałby bezpieczeństwo obywateli i środowiska. Zadaniem polskiej Służby Celno-Skarbowej na granicach zewnętrznych UE jest dopuszczanie towarów przywożonych spoza Unii Europejskiej do swobodnego obrotu w taki sposób, by spełniały one standardy bezpieczeństwa dla konsumentów, zwierząt i środowiska.

Nielegalne papierosy na celowniku KAS

Zwalczanie przestępczości w obszarze wyrobów tytoniowych stanowi jeden z priorytetów działania Służby Celno-Skarbowej, które obejmują nie tylko „tradycyjny” przemyt, ale również obrót suszem tytoniowym (półproduktem) oraz zwalczanie nielegalnej produkcji.

Przemyt papierosów jest zjawiskiem, które w bardzo dużym stopniu wpływa na ekonomię dotkniętych nim krajów i  powoduje znaczne uszczuplenia należności celnych i podatkowych. Poza czynnikami ekonomicznymi znamiennym efektem tego zjawiska jest szkodliwy wpływ na zdrowie i zagrożenie życia potencjalnych odbiorców. Dlatego zwalczanie przemytu  i ochrona konsumentów przed przywozem i wprowadzaniem do obrotu towarów trujących, toksycznych, rakotwórczych ma szczególne znaczenie.

Papierosy z cysterny i nagrobka

Osoby kupujące nielegalnie przewożone papierosy często nie wiedzą w jakich zaskakująco dziwnych miejscach są one ukrywane przez przemytników i gdzie znajdują je funkcjonariusze Służby Celno – Skarbowej.

Trudno wyobrazić sobie „smak” papierosów ukrytych w ładunku surowych, solonych jelit (Budzisko – 45 tys. paczek), z węglem drzewnym, (Kuźnica – 50 tys. paczek ), w butlach na gaz (Połowce – 2,5 tys. paczek), w kolejowych cysternach do przewozu gazu (Kuźnica – 718 tys. paczek), w kołach jezdnych tira (Kuźnica) czy w zbiornikach na paliwo ciężarówek (Budzisko – 23 tys. paczek papierosów).

Na tym jednak pomysłowość przemytników się nie kończy – papierosy ukryte były również:

• w toalecie
Skrytka konstrukcyjna toalety, posłużyła kierowcy autokaru do ukrycia ponad 3,5 tysiąca paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Papierosy wykryte zostały przez funkcjonariuszy z Medyki, podczas kontroli autokaru jadącego ze Lwowa do Rzeszowa. 27-letni mieszkaniec Przeworska, który prowadził pojazd, przyznał się do nielegalnego przywozu papierosów, które jak twierdził zakupił na własny użytek,

• w płycie nagrobnej
Funkcjonariusze przechwycili nielegalne papierosy ukryte w płycie nagrobnej, którą przewożono autokarem wycieczkowym. Właścicielem nagrobka okazał się 59-letni obywatel Ukrainy. Funkcjonariusze z Dorohuska, którzy kontrolowali autokar rejsowy z Ukrainy do Niemiec, dokonali zaskakującego odkrycia. W miejscu, w którym zwykle odpoczywa zmiennik kierowcy, odkryto nietypowy bagaż – płytę nagrobną, na której widniał wizerunek zmarłego i włoskie nazwisko. Przemyt ujawniono przy użyciu urządzenia skanujacego. Wnętrze płyty nagrobnej wypełniały równo ułożone paczki papierosów,

• w butlach gazowych
Na przejściu granicznym w Gronowie zatrzymano samochód, którego właścicielem był Polak, znany doskonale funkcjonariuszom z wcześniejszych prób przemytu. Pojazd, którym podróżował został specjalnie przerobiony na potrzeby przemytu a papierosy (w sumie 450 paczek) schowano w butli gazowej. Funkcjonariusze włożyli sporo pracy by dotrzeć do kontrabandy. Najpierw zdemontowali butlę a następnie za pomocą urządzenia rentgenowskiego prześwietlili ją. Wynik prześwietlenia potwierdził ich podejrzenia. Na obrazie RTG wyraźnie było widać, że w butli zamontowaną drugą butlę a w niej ukryto papierosy. Między butlami znajdował się gaz, co miało zmylić funkcjonariuszy i sugerować im, że instalacja LPG działa prawidłowo.

Na zdjęciu prześwietlenie RTG butli LPG

Kolejne ujawnienie na tym samym przejściu granicznym to 500 paczek papierosów w dwóch samochodach z polskimi rejestracjami, które miały przemytnicze skrytki. Zainteresowanie funkcjonariuszy wzbudziły zamontowane w obydwu samochodach butle gazowe, które po demontażu i prześwietleniu RTG okazały się miejscem ukrycia papierosów. By dotrzeć do skrytki trzeba było najpierw spuścić gaz i rozkręcić butle,

• w płytach meblowych i w sypkim cemencie
Funkcjonariusze z przejścia granicznego w Bobrownikach udaremnili przemyt 420 tys. sztuk papierosów. Kontrabanda ukryta była w specjalnie przygotowanych płytach meblowych ze sklejki oraz drewnianych parapetach. Ich koledzy z przejścia granicznego w Siemianówce w trzech wagonach z cementem znaleźli 90 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej przekraczającej 1 milion złotych,

• w cysternach służących do przewozu gazu i w kołach samochodu
718 tys. paczek przemycanych papierosów o wartości ponad 9,5 mln zł ukryte było w cysternach służących do przewozu gazu. Kontrabandę wykryli  funkcjonariusze z Podlasia.

Na przejściu granicznym w Gronowie funkcjonariusze znaleźli 520 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy w kołach luksusowego samochodu, którym wjeżdżali do Polski obywatele Rosji. Wobec kierowcy wszczęto sprawę karną skarbową i za przemyt odpowie przed sądem,

•  w silniku samochodu osobowego
Niecodzienny przypadek próby przemytu papierosów wykryli funkcjonariusze KAS z  przejścia granicznego w Połowcach. Papierosy mundurowi znaleźli we wnętrzu przerobionego silnika samochodu, którym próbował wjechać do Polski 30-letni Białorusin.

Niecodzienną zawartością silnika zainteresował się pies Służby Celno-Skarbowej wyszkolony do wykrywania papierosów. W trakcie sprawdzenia pojazdu okazało się, że w sześciocylindrowym silniku auta tylko cztery cylindry służą do napędu samochodu, w pozostałych dwóch ukryto 110 paczek białoruskich papierosów.

Na zdjęciu pojemniki pod podwoziem samochodu

Na zdjęciu funkcjonariusz KAS przy papierosach ukrytych w silniku

Na zdjęciu papierosy ukryte w pianinie

Na zdjęciu papierosy przechwycone podczas próby przemytu w pojemnikach

Na zdjęciu papierosy ukryte w kole samochodu

Na zdjęciu papierosy ukryte w zwojach materiałów włókienniczych

Na zdjęciu funkcjonariusz przy przechwyconych papierosach

Statystyki potwierdzają skuteczność KAS
Dzięki działaniom Służby Celno-Skarbowej wskaźnik skuteczności w ograniczaniu szarej strefy, plasuje Polskę w czołówce wśród państw członkowskich UE.

W I półroczu 2017 r. na zewnętrznej granicy RP  funkcjonariusze KAS ujawnili ponad 52 tys. prób przemytu papierosów w łącznej ilości prawie 100 mln sztuk, ponad 1100 przypadków prób przemytu alkoholu w łącznej ilości ponad 5 tys. litrów oraz prawie 1800 przypadków nielegalnego przewozu paliwa w łącznej ilości ok. 140 tys. litrów.

Ponadto 47 krotnie udaremniono próbę przemytu dewiz, 11 krotnie broni i amunicji, a 4 krotnie narkotyków.

Wszczęto prawie 29 tys. postępowań karno-skarbowych i nałożono ponad 27 tys. mandatów na łączną kwotę ok.15 mln PLN.

Pod względem liczby ujawnień przemytu papierosów Polska jest liderem w UE.

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
134,708FaniLubię
18,055ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Cała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro opowiedziała się przeciwko aborcji!

1
Projekt "Zatrzymaj Aborcję"  usuwa z polskiego porządku prawnego przesłankę eugeniczną przy dopuszczalności aborcji. Możliwość przerywania ciąży, a precyzyjniej nazywając pozbawiania życia istoty ludzkiej przed...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy