http://niewygodne.info.pl/
w , ,

Liczba urzędników w Ministerstwie Finansów: Wlk. Brytania – 1169, Niemcy – 1900, Polska – 2121!

Nie wszyscy wiedzą, że administracja podatkowa w Polsce jest najdroższą w utrzymaniu administracją podatkową w całej Unii Europejskiej. Powodem takiego stanu rzeczy jest skomplikowany, najeżony różnego rodzaju progami, ulgami czy innymi wyjątkami system podatkowy, do którego utrzymania potrzeba olbrzymiej armii urzędników. Zły przykład idzie od samej góry – w Ministerstwie Finansów pracuje 2121 urzędników. To niemal dwa razy więcej niż w resorcie finansów liczącej 65 mln ludzi Wielkiej Brytanii.

Koszty funkcjonowania aparatu skarbowego w Polsce pochłaniają aż 1,6 proc. tego, co zbiera on z podatków. Zdaniem ekspertów z OECD jest to najgorszy wynik spośród wszystkich państw należących do Unii Europejskiej. Zgodnie z raportem „Tax Administration 2015” np. w Niemczech współczynnik ten wynosi 1,35 proc., w Czechach – 1,13 proc., a w Wielkiej Brytanii – zaledwie 0,73 proc. Wśród 56 krajów, które bada OECD, wyższy niż w Polsce wskaźnik kosztu poboru podatków występuje jedynie w Japonii (1,7 proc. przychodów) oraz w Arabii Saudyjskiej (1,62 proc.).

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest potężna armia urzędników zatrudnionych przez Ministerstwo Finansów, urzędy oraz izby skarbowe. Zgodnie z oficjalnymi informacjami z 2013 roku w działających na terytorium Polski 16 izbach skarbowych oraz 400 urzędach skarbowych pracowało 48.190 osób. Jeśli doliczymy do tego 2.121 urzędników zatrudnionych w samym resorcie finansów, to okazuje się, że do obsługi polskiego systemu podatkowego potrzeba ponad 50 tys. osób!

Pensje i wynagrodzenia dla tych urzędników kosztują w skali roku grube miliardy złotych (średnie miesięczne wynagrodzenie brutto urzędnika pracującego w resorcie finansów w 2015 r. wyniosło 7868 zł), które powodują, że nasz kraj na utrzymanie administracji podatkowej proporcjonalnie musi wydać najwięcej wśród wszystkich państw należących do Unii Europejskiej.

Za: http://niewygodne.info.pl/

https://www.youtube.com/watch?v=YG0_CmBy9Bc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Autoryzacja z limitem. Resort kultury kończy prace nad nowelą Prawa prasowego

Donald Tusk może doprowadzić do wojny pomiędzy Wielką Brytanią a Hiszpanią?