Luksemburg patronował podatkowym przekrętom - orzekła KE, na której czele stoi premier Luksemburga, który to robił - PrawicowyInternet.pl
środa, 15 lipca, 2020

Luksemburg patronował podatkowym przekrętom – orzekła KE, na której czele stoi premier Luksemburga, który to robił

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Ujawniona jakiś czas temu afera LuxLeaks potwierdziła, że malutki Luksemburg był istną wylęgarnią nielegalnych optymalizacji podatkowych. Korporacje uciekały tam ukrywać swoje zyski przed innymi państwami, na których terytorium działały. Teraz urzędnicy Komisji Europejskiej potwierdzili, że Luksemburg był w zmowie z Amazonem, wskutek czego niemal 3/4 zysków tej spółki w Europie nie było opodatkowanych. Co ciekawe – wszystkie nieprawidłowości miały miejsce za czasów, gdy premierem Luksemburga był… Jean-Claude Juncker – obecny szef Komisji Europejskiej!

Przypomnijmy – w 2014 roku śledztwo dziennikarskie ujawniło, że w latach kiedy Juncker był premierem Luksemburga (1995 – 2013) rząd tego państwa podpisywał z globalnymi korporacjami specjalne umowy podatkowe (doliczono się ok. 340 umów), które w istocie zwalniały je z obowiązków podatkowych w innych państwach. W ten sposób cierpiały przychody budżetowe państw, gdzie wspomniane korporacje prowadziły działalność zarobkową (np. w Polsce).

KONIECZNIE ZOBACZ: Kolejny po Brexicie sukces ekipy Tusk-Timmermans-Juncker. W Katalonii regularna wojna domowa? Zobacz materiały wideo!

Obecnie urzędnicy Komisji Europejskiej (KE) zaczęli konkretyzować zarzuty. W wyniku prowadzonego od 2014 roku dochodzenia potwierdzono, iż Luksemburg był w zmowie z Amazonem, wskutek czego niemal 3/4 zysków tej spółki w Europie nie było opodatkowanych. Przedstawiciele KE na 250 mln euro oszacowali nielegalne korzyści podatkowe, jakie internetowemu gigantowi przyznawał Luksemburg. Kwota ta została przez unijnych urzędników uznana jako “niedozwolona pomoc publiczna”, przez co w całości będzie musiała być od Amazona odzyskana.

Amazon poinformował, że w związku z prowadzonym przez KE dochodzeniem, od 1 maja 2015 roku zyski koncernu w Europie nie są już księgowane i opodatkowane w centrali w Luksemburgu, ale osobno w poszczególnych krajach, w których działa ta firma.

Jean-Claude Juncker był premierem Luksemburga od stycznia 1995 r. do grudnia 2013 r. Co ciekawe – tuż przed ujawnieniem afery LuxLeaks, Juncker – tak samo jak Tusk w Polsce – “uciekł” na posadę do Brukseli. W 2014 roku został on szefem Komisji Europejskiej, dzięki czemu ma on obecnie immunitet nietykalności.

Odpowiedzialności karnej nie uniknęli za to ludzie, którzy całą aferę ujawnili. Byli pracownicy PwC – Antoine Deltour i Raphael Halet – w 2014 roku zdecydowali się przekazać dziennikarzom dokumenty dotyczące podatkowych przękrętów, do jakich dochodziło między Luksemburgiem, a międzynarodowymi korporacjami (były wśród nich tacy giganci jak Apple, IKEA, Pepsi, Starbucks czy Fiat). W nieco ponad dwa lata od momentu, kiedy to zrobili, zostali skazani przez luksemburski sąd na karę więzienia w zawieszeniu. Powód? – Ujawnienie dokumentów, które potwierdziły aferę (sic!)…

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
134,474FaniLubię
18,032ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Cała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro opowiedziała się przeciwko aborcji!

1
Projekt "Zatrzymaj Aborcję"  usuwa z polskiego porządku prawnego przesłankę eugeniczną przy dopuszczalności aborcji. Możliwość przerywania ciąży, a precyzyjniej nazywając pozbawiania życia istoty ludzkiej przed...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy