w ,

Ministerstwo Sprawiedliwości przeciw bestialskiemu traktowaniu zwierząt

W reakcji na liczne przypadki znęcania się nad zwierzętami oraz szokujące przykłady bestialskiego uśmiercania zwierząt, Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało pakiet zmian, które mają przeciwdziałać takim zdarzeniom. 

– Osoby zdemoralizowane, wykazujące się szczególnym okrucieństwem wobec zwierząt, powinny trafić do więzienia. Wysyłamy dzisiaj jasny sygnał: zero tolerancji dla tego typu zwyrodnialców – mówił na konferencji prasowej Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki, który na polecenie Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro kierował pracami nad projektem. – Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem – dodał, cytując filozofa Arthura Schopenhauera.

Wiceminister przedstawił założenia programu, który – jak podkreślił – będzie elementem walki o cywilizowane zasady traktowania zwierząt.

Propozycje były konsultowane z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz z Ministerstwem Środowiska. Wykorzystano także liczne sugestie organizacji pozarządowych, zajmujących się problematyką praw zwierząt.

PatrykJakiZwierzeta

Na plan działań składają się propozycje:

  • Zwiększenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku dokonania tego ze szczególnym okrucieństwem, kara wzrośnie do 5 lat.
  • Wprowadzenie  obligatoryjnego, a zatem nieuchronnego dla sprawcy orzekania przez sąd nawiązki, w wysokości od 1.000 zł do 100.000 zł, na cel związany z ochroną zwierząt.
  • Zmiany dotyczące zakazu wykonywania zawodów związanych z kontaktem ze zwierzętami. Fakultatywne będzie orzeczenie takiego zakazu przy podstawowym typie czynów karalnych popełnianych na zwierzętach. Natomiast obligatoryjne –  przy znęcaniu się ze szczególnym okrucieństwem.

Zmianom ustawowym towarzyszyć ma akcja społeczna współorganizowana z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz z Ministerstwem Środowiska, skupiona wokół cyklicznego, ogólnopolskiego konkursu. Nagradzane w nim będą organizacje pozarządowe najaktywniej zwalczające znęcanie się nad zwierzętami. Wyniki konkursu mają być ogłaszane 4 października, przy okazji Światowego Dnia Zwierząt. – Chcemy w ten sposób docenić organizacje pozarządowe  i wesprzeć je – podkreślał Patryk Jaki.

Zwiększenie sankcji karnej za znęcanie się nad zwierzętami ma za zadanie odstraszanie potencjalnych sprawców. Wobec dużej ilości tego typu przestępstw, konieczne jest wysłanie czytelnego sygnału ze strony państwa, że nie ma na to przyzwolenia. Podniesienie górnej granicy kary do 5 lat za czyn dokonany ze szczególnym okrucieństwem, ujednolica także systematykę kar w ochronie zwierząt, gdyż w ustawie „Prawo łowieckie” już od 1995 r. kara za różne formy kłusownictwa i polowania niezgodnie z przepisami (np. w okresie ochronnym) wynosi do 5 lat pozbawienia wolności.

Ważnym uzupełnieniem jest zwiększenie dolegliwości kary finansowej nakładanej na sprawcę. Ma być ona nieuchronna i bolesna. Dlatego, w myśl projektowanych zmian, sądy – w przypadku stwierdzenia popełnienia przestępstwa – będą obligatoryjnie zasądzać nawiązkę. Dodatkową korzyścią z tego przepisu będzie wzmocnienie pozycji organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną zwierząt. Bo nawiązki będą wpływać właśnie na konta tych organizacji.

– Środki te zostaną dobrze spożytkowane i przyczynią się do zwiększenia aktywności obywatelskiej w ochronie zwierząt – mówił Patryk Jaki.

Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy, wzmacniającej prawną ochronę zwierząt, trafi do konsultacji międzyresortowych.

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Andrzej Duda: „Unia Europejska potrzebuje Wielkiej Brytanii jako partnera gospodarczego”

Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej aby dołączyć do Ligi Państw Arabskich