Witajcie. Jest grudzień, kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia – jeśli nie macie pomysłu na świetne, słodkie danie na świąteczny stół to przedstawiam Wam mój autorski pomysł na Pierogi Upite Miodem, czyli pierogi na bazie piwa ’Ciechan Miodowe’ z pysznym twarogowo-miodowym farszem. Z podanego przepisu można zrobić około 80-90 pierogów.
Czas wykonania: około 3-4 godziny (wliczając zmywanie)
Składniki Na Piwne Pierogi
Składniki na Ciasto: – 1,5 kilo mąki – 1 butelka piwa Ciechan Miodowe – 2 jajka – kilka łyżek oleju – szczypta soli |
Składniki na Farsz: – 500g półtłustego twarogu – 5 dużych łyżek miodu wielokwiatowego (musi być normalny, dobry, POLSKI MIÓD – a nie jakieś wymieszane wymiociny z Chin) – szklanka cukru – 200 g. rodzynek – 200 g. śmietany do deserów 36% |
Ciasto na Pierogi z Piwa
Przedstawię Wam sprawdzony sposób na świetne ciasto na pierogi, nie muszą być one na słodko (jak prezentowane), ciasto wyrabia się bardzo łatwo, dobrze się rozwałkowuje i się nie rozpada podczas gotowania!
1. Do dużego, głębokiego naczynia (np. garnek) przesiewamy około 1,2 kilograma mąki (mąka typ 500, ja korzystałem z „poznańskiej).
2. W garnku podgrzewamy miodowe piwo Ciechan aż do wrzenia.
3. Wlewamy piwo na mąkę i czekamy chwilę aby ostygło. Gdybyśmy od razu wbili jajko to dupa z pierogów, bo by się ścięło :P
4. Jak piwo ostygnie na tyle, że jajko się nie zetnie wbijamy dwa jajka.
5. Na całość wrzucamy szczyptę soli (nie mam pojęcia po co ale gdzie nie czytam to wszędzie wrzucają szczyptę soli…) oraz dolewamy około 50 ml. oleju.
6. Ciasto wyrabiamy przez kilka minut, w razie potrzeby – jeśli będzie lepkie jak rączki polityków Platformy – dorzucamy mąki.
7. Jak wyrobimy ciasto, nie będzie w nim grudek bierzemy jego mały fragment i rozwałkowujemy – resztę trzymany pod przykryciem (chustką). Jeśli nie macie wałka, to polecam butelkę od wina (właściwie to chyba pierwszy raz miałem wałek :P )
8. Z ciasta wycinamy kółeczka, najlepiej użyć do tego kufla bądź filiżanki mającej średnicę większą niż szklanka. Kółka odkładamy na powierzchnię posypaną mąką – aby się nie przyklejały.
Miodowy Farsz do Pierogów
Z powyżej opisanego ciasta równie dobrze można zrobić pierogi z kapustą i grzybami a zamiast ciechana miodowego użyć porter albo najzwyklejsze inne polskie piwo. Ja zrobiłem bardzo słodki farsz z twarogu, miodu i rodzynek.
1. Rodzynki zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na kilka minut. Następnie przerzucamy je na sito.
2. Do głębokiego naczynia, w którym można używać miksera wrzucamy pokruszony twaróg (może być tłusty albo półtłusty), zalewamy go śmietaną i wsypujemy szklankę cukru (może być zwykły ale lepiej trzcinowy). Dodajemy jeszcze pięć dużych łyżek miodu wielokwiatowego i wszystko miksujemy aż uzyskamy gładką konsystencję. Jeśli pojawią się grudki – trudno ;)
3. Jeśli farsz jest zbyt płynny możemy dodać trochę mąki do zagęszczania zup/sosów.
4. Na koniec dodajemy rodzynki i mieszamy – farsz gotowy.
Jak lepić pierogi?
1. Do dużego garnka wlewamy wodę, kilka łyżek oleju i kilka szczypt soli. Całość doprowadzamy do wrzenia.
2. Na wycięte kółeczka z ciasta układamy farsz – tak jak na zdjęciu poniżej i zamykamy. Odkładamy na posypaną mąką blaszkę.
3. Surowe pierogi wrzucamy po kilka sztuk do gotującej się wody i po około 5 minutach wyciągamy na durszlak.
4. Dopiero co wyciągnięte pierogi hartujemy lodowaną wodą z kranu.
5. Po ostygnięciu pierogi albo zjadały i popijamy Ciechanem albo mrozimy.
6. Jeśli chcecie je zamrozić to polecam wkładać je do zamrażalnika na tacce posypanej mąką i dopiero po zamarznięciu układać razem w workach w zamrażalce.