Niegdyś mordowali Ormian, dziś mordują ormiańską kulturę! W Turcji zniszczono zabytkową ormiańską świątynię, z jej części powstanie meczet

1
5215

Władze tureckie podjęły decyzję o rozebraniu wielowiekowej, zabytkowej ormiańskiej świątyni. Na jej miejscu i częściowo z pozyskanych materiałów z rozbiórki zostanie zbudowany meczet.

Ormiańska cerkiew stanowi część kompleksu klasztornego Waragawank w prowincji Van na wschodzie Turcji. Świątynia pochodzi z przełomu VII i VIII wieku. W czasach istnienia Królestwa Armenii, w Waragawank znajdowała się siedziby ówczesnych biskupów.

Po roku 1915 czyli po trwającej dwa lata rzezi Ormian, mnisi opuścili klasztor. Przewodniczący Związku Ochrony Pomników Historycznych miasta Van, Ali Kalcika oświadczył, że zabytkowa świątynia znajduje się w opłakanych stanie i wręcz grozi zawaleniem.

ZOBACZ: Islamski Azerbejdżan zaatakował Armenię! Kolejna faza islamizacji świata! Zdjęcia z frontu +18!!!

Choć dzisiaj tureckie władze zapewniają o „niezwykłej dbałości w stosunku do zabytków sakralnych mniejszości narodowych i religijnych”, UNESCO podaje, że z 913 świątyń, które przetrwały straszliwe pogromy Ormian, w roku 1974 aż 464 z nich było całkowicie zniszczonych, 252 uznawane były za ruiny, a 197 znajdowały się na granicy całkowitego rozpadu.

Niszczone są nie tylko niezwykle piękne i oryginalne chrześcijańskie świątynie ormiańskie. Niedawno media w Erywaniu podały, że za zezwoleniem lokalnych władz w Van, na terenie ormiańskiego cmentarza zostały postawione… toalety, kabiny prysznicowe i spory parking.

Przypomnijmy, że w latach 1915-17, w czasie istnienia Imperium Osmańskiego mogło zginąć nawet 1,5 mln ludności ormiańskiej. Ludobójstwo Ormian jest drugim po Holocauście najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem dokonanym przez władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych.

Za: pch24.pl, źródło: RIA-Nowosti

Oto czym jest ISLAMSKA TURCJA. „Antyormiańska kampanii zaprzeczenia”

Komentarze:

komentarzy

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here