w ,

Od tego roku Wojsko Polskie będzie organizować obchody na Westerplatte.

Jak poinformował minister obrony narodowej – Mariusz Błaszczak – Poczynając od tego roku, to Wojsko Polskie, będzie organizowało obchody na Westerplatte.

Od 2020 r. Wojsko Polsko będzie organizatorem uroczystości związanych z upamiętnieniem dzielności i bohaterstwa żołnierzy Wojska Polskiego, które okazali w sposób niezwykły we wrześniu 1939 r. – mówił.

Według ministra, to ważne miejsce było wykorzystywane przez opozycję do politycznych agitacji.

Tak oceniam wystąpienie prezydent Dulkiewicz w ubiegłym roku, które wpisywało się niewątpliwie w kampanię wyborczą

Decyzję swoją motywuje tym, iż to właśnie Wojsko Polskie jest duchowym spadkobiercą obrońców Westerplatte. Ponadto na uroczystości mają zostać zaproszeni kombatanci i weterani harcerze oraz przedstawiciele władz.

W myśl zeszłorocznej ustawy podjętej przez Sejm, na Westerplatte ma powstać placówka będąca oddziałem Muzeum II wojny światowej w Gdańsku. Cały teren Westerplatte ma około 9ha. Teren ten w sporej części znajduje się obecnie po zarządem Miasta Gdańska. Prócz reliktów budowli obronnych, znajduje się tam również Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Westerplatte jest symbolem wybuchu II wojny światowej. Rankiem 1 wrześnie 1939 roku teren ten znalazł się pod silnym ostrzałem pancernika SMS Schleswig-Holstein. Obrońcy Westerplatte bronili się tam przez ponad tydzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Eskalacja na Białorusi i ucieczka Swiatłany Cichanouskiej na Litwę.

Ciąg dalszy sprawy Sławomira Nowaka