w

OECD: Statystyczny Polak w 2015 r. spędził w pracy 1963 godz. Jego kolega z Niemiec tylko 1371, a mimo to zarobił blisko 3,5 razy więcej…

Oto jak wyglądają efekty nowoczesnego postkolonializmu stosowanego w praktyce: Zgodnie z najnowszym rankingiem OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) statystyczny Polak w 2015 roku poświęcił na pracę aż 1963 godziny. Statystyczny Niemiec na pracę poświęcił 1371 godzin, a więc w ciągu roku pracował aż o 74 dni robocze krócej od Polaka. Mimo to zarobił blisko trzy i pół razy więcej.

W najnowszym rankingu OECD mierzącym liczbę godzin spędzonych w pracy w ciągu roku zajęliśmy 7. miejsce na świecie (wśród państw należących do OECD) oraz 2. miejsce wśród państw zrzeszonych w strukturach UE. Statystyczny Polak w 2015 roku spędził w pracy 1963 godzin. To znacznie więcej niż statystyczny Niemiec, który w pracy wg wyliczeń OECD spędził w ubiegłym roku zaledwie 1371 godzin.

Pomimo znacznie mniejszej ilości godzin poświęconych na pracę, zarobki statystycznego Niemca były znacznie wyższe od zarobków statystycznego Polaka. Eksperci OECD oszacowali, że przeciętny Muller w 2015 roku zarobił równowartość 41.716 USD brutto (OECD, aby łatwiej można było porównywać zarobki w różnych krajach posiadających różne waluty, ujednolica kwoty do wypłat w dolarach amerykańskich). Przeciętny Kowalski, mimo że w pracy spędził znacznie więcej czasu, zarobił zaledwie 12.257 USD brutto.

Wniosek z tego taki, że pracujący o 1/3 krócej od Polaka Niemiec zarobił w ciągu roku 3,5 razy więcej. Nie wierzycie? Zobaczcie sami na oficjalne statystyki OECD (linki poniżej).

Źródło: Average annual hours actually worked per worker (Stats.oecd.org)
Źródło: Average annual wages (Stats.oecd.org)

Za: niewygodne.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Ziobro wniósł kasację od wyroku uniewinniającego prokuratora z Pucka!

Marzena Kruk – najbogatsza urzędniczka w Polsce. Zarobiła na reprywatyzacji 38 mln złotych. W 5 lat!